Noskaidrots Latvijas labākais skolu ēdinātājs

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācijas (LDUSA) organizētajā konkursā "Labākais skolu ēdinātājs Latvijā" uzvarējusi Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskola, kas ieguvusi visaugstāko žūrijas vērtējumu, skaidro asociācijas pārstāvji.

Zentas Mauriņas Grobiņas vidusskola ieguvusi arī nomināciju "Labākais skolu ēdinātājs Kurzemē". Latgalē par labāko skolu ēdinātāju atzīta Balvu Valsts ģimnāzija, Vidzemē - Nītaures Mākslas un mūzikas pamatskola, Zemgalē - Jēkabpils 2.vidusskola, savukārt Rīgā - Pārdaugavas Montesori sākumskola.

Žūrija nolēma piešķirt arī specbalvu Penkules pamatskolai, jo tās pavāri bērniem piedāvājuši ļoti interesantu un radošu ēdienkarti, kas ļauj gan veselīgi paēst, gan arī rada prieku. Šīs skolas pavāri esot spējuši "izkāpt no ierastā skolas ēdināšanas rāmja".

LDUSA valdes priekšsēdētāja Guna Bīlande atzina, ka vērtēšanas process nebija viegls, jo daļā no pieteiktajām skolām netiek izpildīti Ministru kabineta noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem. Tāpat daudzās skolās ievērojami tiek pārsniegtas gan sāls, gan cukura dienas normas, kas bija iemesls punktu samazināšanai.

Savukārt zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS) sacīja, ka visiem kopā ir jāstrādā pie tā, lai bērni skolās saņemtu veselīgu maltīti no vietējiem ražotājiem, tostarp izvēloties Latvijas sezonālos dārzeņus un augļus, gan arī citus produktus. Viņš ir pārliecināts, ka ir iespējams nodrošināt kvalitatīvas ēdienreizes, vienlaikus stimulējot vietējos uzņēmējus un Latvijas ekonomiku kopumā.

Žūrija arī atklājusi, ka vairākās skolās, lai sasniegtu noteiktās ikdienas kalorijas, tiek pasniegti dažādi cukuroti dzērieni un smalkmaizītes jeb bulciņas, kas nav vērtējams pozitīvi. Tāpat daudzu skolu ēdienkartēs iztrūkst augļu pietiekamā apjomā, kā arī ēdieni bieži atkārtojas, piemēram, kartupeļu biezputra vai zupas.

"Skolās pasniegtās pusdienas daudziem bērniem ir viena no būtiskākajām ēdienreizēm, tāpēc aicinām pavārus un skolu vadību pievērst lielāku uzmanību tam, kas tiek pasniegts, lai skolēni saņemtu pilnvērtīgu uzturu," sacīja LDUSA valdes locekle Linda Gerda Skudra.

Jau šo piektdien, 31.martā, visas skolas - to vadība un pavāru komanda -, kuras guvušas atzinību konkursā "Labākais skolu ēdinātājs Latvijā", saņems dāvanas no atbalstītājiem - "Balticovo", "Rīgas Dzirnavnieks", "Rimi Latvia" un "Augļu serviss", ko piegādās loģistikas uzņēmums "Omniva".

Konkursam "Labākais skolu ēdinātājs Latvijā" kopumā tika saņemti 1087 pieteikumi no vecākiem, kur visaktīvākie izrādījās kurzemnieki, kam sekoja Vidzeme un Latgale. Skolu iesniegtās ēdienkartes tika vērtētas pēc vairākiem kritērijiem, tostarp pēc atbilstības Ministru kabineta noteikumiem "Noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem", vai ēdieni ir daudzveidīgi, vai izmantots pēc iespējas vairāk vietējo un sezonālo produktu, cik daudz cukura un sāls izmantots ēdienos, kā arī, vai pavāri spēj radoši un interesanti pagatavot bērniem atbilstošus ēdienus.

Konkurss tika rīkots pirmo reizi. Žūrijas sastāvā darbojās LDUSA valdes priekšsēdētāja un uztura speciāliste Guna Bīlande, LDUSA valdes locekles un uztura speciālistes Olga Ļubina, Juta Golubova un Linda Gerda Skudra, kā arī LDUSA valdes locekle un dietoloģe Lolita Vija Neimane. Tāpat žūrijas sastāvā iekļautas divas LDUSA biedres - pārtikas tehnoloģe Dzintra Kokta un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas uztura speciāliste Lizete Puga.

Latvijā

Latvijā šogad maijā reģistrētas 260 580 kādam kibertelpas apdraudējumam pakļautas unikālās IP adreses, kas ir par 14,3% vairāk nekā 2023.gada maijā, liecina informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" publicētā kibertelpas reģistrēto incidentu statistika.

Svarīgākais