Piektdiena, 22.septembris

redeem Maigurs, Mārica, Māris

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā \ Izglītība & Karjera

Ukrainas bēgļiem ļauj nekārtot mācību noslēguma darbus

© Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas nosaka, ka Ukrainas iedzīvotāji šajā mācību gadā varēs nekārtot noteiktos valsts pārbaudes darbus, mācību gadu beidzot ar liecību.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Izglītības un zinātne ministrijā, Latvijā esošajiem Ukrainas iedzīvotājiem, kuri mācās 12.klasē un kuri izlems nekārtot eksāmenus, būs tiesības atkārtoti mācīties tajā pašā klasē un apgūt visus izglītības programmā ietvertos mācību priekšmetu kursus. Saņemt liecību un atkārtoti mācīties 12.klasē varēs arī tie ukraiņu jaunieši, kas izlems kārtot valsts pārbaudes darbus, bet kādā no tiem nebūs ieguvuši vērtējumu.

Savukārt, ja netiek kārtoti valsts pārbaudījumi 9.klasē vai netiek iegūts vērtējums kādā no tiem, Ukrainas iedzīvotājs saņems liecību un viņam būs pienākums atkārtoti mācīties 9.klasē, jo Latvijā pamatizglītības ieguve ir obligāta.

Likumā arī precizēti atbalsta mehānismi Latvijā esošajiem Ukrainas iedzīvotājiem, kuri Ukrainā pirms 2022.gada 24.februāra pildījuši akadēmiskā un zinātniskā personāla amata pienākumus. Ukrainas pētniekiem Latvijā tiks turpināta atbalsta sniegšana, piešķirot viņiem pētniecības stipendijas 900 eiro mēnesī apmērā, ja stažēšanās iespējas viņiem nodrošina Latvijas augstskola vai koledža vai arī Latvijas zinātnisko institūciju reģistrā reģistrēta zinātniskā institūcija.

Pēc veselības ministres Līgas Meņģelsones (AS) priekšlikuma nolemts, ka Ukrainas mediķiem, farmaceitiem un farmaceita asistentiem atļauju sniegt īslaicīgus profesionālos pakalpojumus piešķirs uz diviem gadiem.

Savukārt atļaujas, kas izsniegtas līdz šā gada16.martam, derīguma termiņš varētu tikt pagarināts par vienu gadu, bet tas nevarētu pārsniegt divus gadus.