Otrdiena, 31.janvāris

redeem Tekla, Violeta

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā \ Izglītība & Karjera

Par nepietiekamām valsts valodas zināšanām Liepājas izglītības iestādēs gada laikā sodīti deviņi darbinieki

© Jānis Saliņš/F64

Par nepietiekamām valsts valodas zināšanām Liepājas izglītības iestādēs gada laikā Valsts valodas centrs (VVC) sodījis deviņus pedagogus un pedagogu palīgus, Liepājas Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē deputātus informēja Liepājas Izglītības pārvaldes vadītāja Kristīne Niedre-Lathere.

Viņa norādīja, ka pašlaik VVC pārbaudes notiek Liepājas 3.pamatskolā, savukārt Liepājas pirmsskolas izglītības iestādē "Liesmiņa" pārbaude jau pabeigta un diviem pedagogiem konstatēts darba pienākumiem nepietiekams valsts valodas zināšanu līmenis.

Niedre-Lathere informēja deputātus, ka šiem darbiniekiem līdz jaunajam mācību gadam ir jānokārto latviešu valodas eksāmens, taču to izdarīt nebūt nav vienkārši, jo ir jāgaida rindā, ņemot vērā lielo pieprasījumu.

Izglītības pārvaldes vadītāja piebilda, ka latviešu valodas prasmes VVC darbinieki pārbauda ne tikai cittautiešiem, bet arī latviešiem, un arī viņu valodas prasmes tiek atzītas par nepietiekamām.

Lai uzlabotu latviešu valodas zināšanas un prasmes, Liepājas Izglītības pārvalde pērn par pašvaldības finansējumu organizējusi 90 stundu mācības divām grupām bērnu vecākiem, kuru dzimtā valoda nav latviešu valoda.

Vadītāja uzsvēra, ka šogad februāra otrajā pusē plānots piedāvāt maksas kursus divām grupām ar un bez priekšzināšanām, lai iegūtu A1 un A2 līmeņa valsts valodas vērtējumu.

LETA jau vēstīja, ka Liepājas Izglītības pārvalde jautājumu par pedagogu valsts valodas zināšanām aktualizējusi jau mācību gada sākumā skolu un pirmsskolu pieņemšanās un vērsusi uzmanību iestāžu vadītajiem kritiski izvērtēt situāciju un organizēt izglītības procesu tā, lai pedagogi būtu gatavi pārejai uz mācību procesu latviešu valodā.

Izglītības pārvalde sadarbībā ar Latviešu valodas aģentūru gan 2021.gadā, gan 2022.gadā trijām grupām organizēja kursus skolotājiem, pirmsskolas skolotājiem un skolotāju palīgiem. Patlaban pirmsskolas skolotājiem notiek 60 stundu kursi "Metodikas un latviešu valodas prasmju pilnveides kurss pirmsskolas pedagogiem (rotaļnodarbības latviski)".

Skolotāji, kuri ir gatavi nākotnē strādāt skolā, arī paši meklē risinājumus, piemēram, Liepājas 7.vidusskolas skolotāji organizē neformālas sarunas sadarbībā ar Izglītības attīstības un metodiskā atbalsta centra Personības un izaugsmes nodaļu, lai stiprinātu savas valodas prasmes.

Kā vēstīts, pērn par valsts valodas nezināšanu administratīvi sodīti 166 pedagogi.

Valsts valodas centra (VVC) Valodas kontroles departamenta vadītāja Madara Rēķe informēja, ka pērn VVC valsts valodas lietojuma atbilstību ir pārbaudījis 982 pedagogiem un 31 profesionālās izglītības pedagogam.

Visvairāk administratīvo sodu par valsts valodas nelietošanu profesionālo un amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā apjomā piemēroti pedagogiem izglītības iestādēs Rīgā.