No eksāmeniem nepamatoti atbrīvotajiem skolēniem, visticamākais, pārbaudījumi nebūs jākārto

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Ja atklāsies gadījumi, kad mediķi ir nepamatoti atbrīvojuši skolēnus no eksāmenu kārtošanas, pašiem skolēniem, visticamāk, pārbaudījumi vienalga nebūs jākārto, jo "tas ir aizbraucis vilciens", izriet no izglītības un zinātnes ministres Anitas Muižnieces (K) paustā intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma".

Politiķe stāstīja, ka Veselības inspekcijai (VI) ir lūgts izvērtēt, cik pamatoti bijuši mediķu parakstītie dokumenti, kas devuši tiesības vidusskolas beidzējiem nekārtot eksāmenus. "VI vērtēs. Kas tālāk, to man ir grūti pateikt, jo tā diemžēl nav mana kompetence," atzina ministre, piebilstot, ka katrs ārsts atbild par savu rīcību, un vienlaikus arī nebūtu pareizi spekulēt, ka visi izsniegtie atbrīvojumi ir nepamatoti.

Vaicāta, vai VI pietiks kapacitātes pārbaudīt šos daudzos gadījumus, Muižniece atzina, ka to ar Veselības ministriju vēl nav pārrunājusi, liekot noprast, ka grasās to darīt.

Lūgta skaidrot, vai gadījumā, ja atklātos, ka atsevišķi atbrīvojumi no eksāmeniem ir izsniegti nepamatoti, tas kaut kādā veidā atsauktos uz pārbaudījumu kārtotājiem, Muižniece atzina, ka tas, visticamāk, ir "aizbraucis vilciens", jo primāri tai jābūt medicīnisko dokumentu izsniegušās personas atbildībai.

Jau ziņojām, ka, reaģējot uz publiski izskanējušo informāciju par iespējamu skolēnu nepamatotu atbrīvošanu no valsts pārbaudījumiem, Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) atsevišķām izglītības iestādēm pieprasījis skaidrojumu par skolēnu atbrīvošanu no pārbaudījumiem, informē Valsts izglītības satura centra (VISC) Administratīvās nodaļas Sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Bērziņa.

IKVD izglītības iestādēm ir pieprasījis iesniegt par 12.klases skolēnu atbrīvošanu no 2021./2022.mācību gadā noteiktajiem valsts pārbaudījumiem attiecināmos dokumentus, piemēram, iesniegumu par atbrīvošanu, ārsta izsniegtu izrakstu un izglītības iestādes pieņemto lēmumu.

IKVD rīcībā esošā pirmšķietamā informācija liecina, ka izglītības iestādēm nav bijis pamata atteikt skolēnu atbrīvošanu no valsts pārbaudījumiem, jo skolēni iesnieguši atbilstīgus ārsta izrakstus.

IKVD nepieciešamības gadījumā rosinās VI izvērtēt ārstu izsniegto izrakstu pamatotību.

Iepriekš ziņots, ka Muižniece intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" pauda, ka masveida atbrīvojumi no eksāmenu kārtošanas ir kliedzoša situācija.

Viņa pastāstīja, ka Daugavpilī izglītības iestādē pat 90% skolēnu ir atbrīvoti no eksāmeniem. "Man rodas ļoti daudz jautājumu, kā tas nākas. Vērtēsim gadījumus, kur ir liels atbrīvoto skolēnu īpatsvars," sacīja politiķe, piebilstot, ka patlaban nevēlas spekulēt par iemesliem.

Muižniece ir lūgusi IKVD sazināties ar VI, saprotot, vai tas ir bijis viens konkrēts ārsts, kas skolēniem izsniedzis atbrīvojumus no centralizēto eksāmenu kārtošanas, vai ir bijuši kādi citi apstākļi masveida atbrīvojumiem no eksāmeniem.

Savukārt VISC norādīja, ka šobrīd nav novērots būtisks no centralizēto eksāmenu kārtošanas atbrīvoto skolēnu skaita pieaugums.

Pieņemot, ka obligātajiem centralizētajiem eksāmenu vidusskolā pieteikto skolēnu skaits ik gadu ir vidēji 16 000, atbrīvoti no eksāmeniem ir aptuveni 10%.

Pašlaik no centralizētajiem eksāmeniem pamattermiņā ir atbrīvoti 3662 skolēni.