IZM nepiešķirs skolām papildus līdzekļus augošajām ēdināšanas izmaksām; Rīga lūdz valdības palīdzību

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) šogad neplāno nodrošināt papildus līdzekļus augošajām skolēnu ēdināšanas izmaksām.

"Ministrija novērtē" Latvijas Ēdinātāju apvienības (LĒA) un Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas (IIĒA) iniciatīvu, tomēr, ņemot vērā valsts budžeta programmas "Dotācija brīvpusdienu nodrošināšanai 1.- 4.klašu izglītojamiem" ierobežotos līdzekļus, papildus līdzekļi šim mērķim šobrīd nav paredzēti.

IZM skaidro, ka turpmākās atbalsta iespējas tikšot skatītas nākamā gada budžeta sagatavošanas procesā kopā ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu prioritāro pasākumu pieprasījumiem.

Kā ziņots, IIĒA un LĒA pārtikas produktu un citu izmaksu pieauguma dēļ aicina piešķirt papildu finansējumu, lai nodrošinātu bērnu ēdināšanas nepārtrauktību un prasībām atbilstošu ēdināšanu izglītības iestādēs.

Skolēnu pusdienu dotācija 1,42 eiro ir bijusi nemainīga kopš 2014.gada. Pašreiz 50% no summas dotē valsts un 50% - pašvaldība. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes informāciju, kopš 2014.gada tiešās ēdināšanas izmaksas ir pieaugušas par vairāk nekā 50%, norāda LĒA pārstāvji.

Asociācijas uzsver, ka bez papildu finansējuma izglītības iestādēs vairs nebūs iespējams sniegt esošajām prasībām atbilstošus ēdināšanas pakalpojumus.

Tikmēr Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja (RD IKSK) nosūtījusi vēstuli valdībai, lūdzot veikt pasākumus, lai 2022.gada septembrī, sākot jauno mācību gadu, nodrošinātu kvalitatīva un normatīvo aktu prasībām atbilstoša uztura pieejamību izglītības iestādēs, informē Rīgas dome.

Vēstule nosūtīta arī Izglītības un zinātnes ministrijai, Veselības ministrijai, Finanšu ministrijai, Labklājības ministrijai un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.

Pašvaldībā skaidroja, ka, izvērtējot esošo situāciju, RD IKSK sēdē ceturtdien, 14.aprīlī, ir plānots iekļaut jautājumu par izmaiņām ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanā Rīgas izglītības iestādēs.

Šī jautājuma izskatīšanas laikā komitejas sēdē plānots pieaicināt arī ēdināšanas pakalpojuma sniedzējus bērnu vecāku biedrību pārstāvjus, kā arī Veselības ministrijas speciālistus, lai tādējādi varētu rast visām iesaistītajām pusēm optimālāko risinājumu.

Ministru kabineta noteikumi par kārtību, kādā aprēķina, piešķir un izlieto valsts budžetā paredzētos līdzekļus izglītojamo ēdināšanai, nosaka, ka valsts budžeta līdzekļu apmērs vienam 1.-4. klašu skolēnam valsts izglītības iestādēs ir 1,42 eiro dienā, bet pašvaldību un privātajās izglītības iestādēs - 0,71 eiro dienā, pārējo sedzot pašvaldībai. Valsts mērķdotācijas apmērs izglītojamo ēdināšanai nav pārskatīts kopš 2014.gada.

Pašvaldībā informēja, ka jau 2021./2022. mācību gadā, atsākoties klātienes mācību procesam, ēdināšanas pakalpojuma sniedzēji pauda bažas par to, ka esošā ēdināšanas maksa nesedz darbaspēka, preču un pakalpojumu cenu pieaugumu, kas rada risku izglītojamo ēdināšanas pakalpojumu līgumu izpildes kvalitātei un nepārtrauktībai.

Ņemot vērā apstākļus, kas primāri saistīti ar resursu izmaksu straujo pieaugumu, ir apgrūtinātas iespējas izpildīt noslēgto iepirkumu līgumu sākotnēji noteiktās prasības, tādēļ Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācija un Latvijas Ēdinātāju apvienība lūgusi Rīgas pašvaldību jau sākot ar aprīli paaugstināt skolās pusdienu maksu par vismaz 0,30 eiro un pirmsskolās brokastu, pusdienu, launaga maksu - par vismaz 0,50 eiro.

Kā īstermiņa risinājumu Rīgas dome 30.marta sēdē pieņēma lēmumu par Rīgas pašvaldības izglītības iestāžu ēdināšanas pakalpojumu maksas izmaiņām.

Pašvaldībā skaidroja, ka šo grozījumu rezultātā periodā no 2022.gada aprīļa līdz augustam pašvaldības budžeta izdevumi par izglītojamo ēdināšanu pieaugs par 877 512 eiro.

Lai Rīgas pašvaldībai turpmāk tiktu nodrošināts stabils izglītojamo ēdināšanas funkcijas veikšanai nepieciešamais finansējums, RD IKSK lūdz valdību pārskatīt ziņojuma projektu, kurā būtu ņemti vērā šī gada statistikas dati par darbaspēka, preču un pakalpojumu cenu pieaugumu un kurā tiktu atzīta nepieciešamība nodrošināt valsts budžeta mērķdotāciju pašvaldībām izglītojamo ēdināšanas funkcijas veikšanai vismaz viena eiro apmērā visām izglītojamo grupām.

Tāpat ir pausts lūgums veikt izmaiņas normatīvo aktu prasībās, kas pārlieku sadārdzina izglītojamo ēdināšanas pakalpojumu izmaksas un rada šķēršļus kvalitatīva izglītojamo ēdināšanas pakalpojumu modeļa ieviešanai.

Svarīgākais