Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) vēlas, lai arī pedagogiem tiek atcelta prasība pēc Covid-19 sertifikāta darbam skolās, savukārt Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) skaidro, ka epidemioloģiskās drošības risku dēļ šī prasība vēl jāsaglabā.
Ministru kabinets šonedēļ nolēma, ka izglītības jomā darbam klātienē arī no 1.aprīļa, kad stāsies spēkā virkne ar Covid-19 izplatību noteikto ierobežojumu atvieglojumu, būs nepieciešams Covid-19 sertifikāts.
Šodien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas un Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju apakškomisijas kopsēdē izglītības ministre Anita Muižniece (K) valdības lēmumu pamatoja ar to, ka joprojām pastāv epidemioloģiskie riski mācību iestādēs un joprojām ir nepieciešams nodrošināt drošu mācību vidi.
Kā pastāstīja ministre, pašlaik spēkā esošie Covid-19 sertifikāti skolotājiem tiks automātiski pagarināti līdz mācību gada beigām, lai arī tiem šajā laikā varētu beigties derīguma termiņš. Tas tiekot darīts, "lai nerastos lieki sarežģījumi" atlikušajā mācību gadā.
LIZDA vadītāja Inga Vanaga savukārt uzskata, ka vēl palikušie ierobežojumi apgrūtinot pedagogu darbu, jo neesot skaidrs, vai pedagogiem, kuriem sertifikātu derīguma termiņš pagarināts līdz maijam, būs iespējams strādāt arī no jūnija. Pēc Vanagas domām, šis apstāklis apgrūtina darbu gan darba ņēmējiem, gan darba devējiem, jo pusēm neesot skaidrības par iespējām ilgtermiņā turpināt darba attiecības.
Vanaga apgalvoja, ka Igaunijā un Lietuvā prasība pēc sertifikātiem izglītības iestāžu darbiniekiem esot atcelta, attiecīgi viņa rosina līdzīgu lēmumu pieņemt arī Latvijā.
Muižniece skaidroja, ka IZM maijā vēl vērtēs aktuālo situāciju valstī un lems, vai iespējams vēl mazināt ierobežojumus izglītības procesā.
Ministre atgādināja, ka pedagogiem ir iespēja vērsties Satversmes tiesā, lai apstrīdētu valsts pieņemtās normas.