Ceturtdien parakstīts sešpusējs nodomu protokols par Liepājas Universitātes (LiepU) reorganizācijas sākšanu, aģentūru LETA informēja Liepājas pašvaldības Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļā.
Tādējādi tikšot radīta pilnīgi jauna un Latvijā vēl nebijuša modeļa universitāte, vienlaikus saglabājot tās identitāti un autonomiju.
Nodomu protokolā ir noteikti vairāki būtiski mērķi. Viens no tiem ir LiepU stiprināt un attīstīt humanitāro zinātņu, tostarp mākslas, inženierzinātņu, sociālo zinātņu studiju, jo īpaši pedagoģijas, kā arī veselības zinātņu programmas Latvijas un primāri Kurzemes reģiona vajadzību nodrošināšanai. Tāpat mērķis ir minēto studiju programmu un zinātniskās darbības attīstīšanu veikt zinātnes universitāšu ekosistēmā, iesaistot Latvijas Universitāti (LU), Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) un Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) LiepU akadēmisko un zinātnisko procesu pārvaldībā un īstenošanā.
Bet kā trešais mērķis ir noteikts saglabāt LiepU identitāti un autonomiju tās darbības īstenošanā.
Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš (Liepājas partija) uzsver, ka kvalitatīva un mūsdienīga augstākā izglītība, kas ir atbilstoša valsts ekonomikas attīstības un darba tirgus vajadzībām, ir būtisks priekšnoteikums, lai Latvija būtu pārtikusi, attīstīta un starptautiski konkurētspējīga valsts.
Runājot tieši par reģionālajām augstskolām, tām ir milzīga nozīme reģionu attīstībā, jo tās dod iespēju operatīvi reaģēt uz reģiona iedzīvotāju un industrijas vajadzībām, veicina cilvēkresursu piesaisti un kvalitatīva darbaspēka nodrošināšanu reģionā, pauž Ansiņš.
Nodomu protokolu parakstīja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (JKP), LiepU rektore Dace Markus, LU rektors Indriķis Muižnieks, RSU rektors Aigars Pētersons, RTU studiju prorektors Uldis Sukovskis un Liepājas domes priekšsēdētājs Ansiņš.
Lai rastu alternatīvus risinājumus Augstskolu likuma 11.panta trešajā daļā paredzētajiem valsts augstskolas reorganizācijas veidiem, tuvāko piecu mēnešu laikā pēc nodomu protokola parakstīšanas tiks īstenots darbs pie jaunu juridisku risinājumu izveides un to iekļaušanas Augstskolu likumā vai Zinātnes universitāšu likumā.
Kā norāda IZM, šodien tika saskaņots redzējums, ka arī pēc reorganizācijas LiepU saglabās tādu statusu, kāds normatīvā regulējuma, finansējuma un citu darbības uzstādījumu kontekstā atbilst valsts dibinātai augstskolai, tajā skaitā vismaz vidējā termiņā nodrošinās LiepU iespēju pretendēt uz valsts un Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu.
Nodomu protokolā puses apņēmušās līdz šā gada 1.jūlijam noslēgt sadarbības līgumu, kurā iekļauti precizēti reorganizācijas nosacījumi un tās tālākā gaita.
Kā vēstīts, valdība otrdien nolēma piešķirt IZM 373 000 eiro, kas tiks izmantoti LiepU infrastruktūras attīstīšanai.
Piešķirtais finansējums tiks izmantots LiepU infrastruktūru un mācību aprīkojuma modernizācijai prioritāro virzienu studiju kvalitātes uzlabošanai un vides pieejamības uzlabošanai ēkā Lielajā ielā 14.
LiepU 2021.gadā bija pārdevusi nekustamo īpašumu Baseina ielā 9, Liepājā, un par īpašumu saņemtos 373 070 eiro ieskaitījusi valsts budžetā, bet tagad šo summu faktiski saņems atpakaļ.
Šogad janvārī LiepU lūdza valdību, lai nekustamā īpašuma Baseina ielā pārdošanā iegūtie 373 070 eiro tiktu novirzīti izglītības iestādei laboratoriju un telpu modernizācijai un mācību ēkas Lielajā ielā 14 uzturēšanai.
LETA jau ziņoja, ka pērn rudenī valdība nolēma, ka gada laikā LiepU pievienos kādai no zinātnes universitātēm. Pievienošanas mērķis ir palīdzēt veidot zinātnes ekosistēmu Liepājā.