2011.gadā pētniecībai un attīstībai paredzēts finansējuma pieaugums vairāk nekā divas reizes, jo būs pieejami vairāk nekā 54 miljoni latu no Eiropas Savienības (ES) fondu naudas, šodien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputātus informēja Izglītības un zinātnes ministrijas Zinātnes, tehnoloģiju un inovāciju departamenta direktore Irina Arhipova.
Lai veicinātu zinātnisko institūciju sadarbību un sekmētu Latvijas tautsaimniecības prioritāro nozaru attīstību, nākamgad plānots izveidot deviņus valsts nozīmes pētniecības centrus. Šiem centriem būs pieejami ievērojami ES fondu līdzekļi iekārtu iegādei un infrastruktūras sakārtošanai. Centri tiks veidoti dažādās jomās, tostarp mežu, biomedicīnas, pārtikas tehnoloģiju, latviešu valodas un vēstures, enerģijas un vides resursu sfērās.
Latvijas Zinātnes padomes priekšsēdētājs Andrejs Siliņš deputātiem apgalvoja, ka pēdējo gadu laikā Latvijas zinātne modernu iekārtu iegādei nav saņēmusi apmēram 200 miljonus latu.
"Latvijas zinātnes kontekstā īpaša loma ir humanitārajām zinātnēm, jo tās ļauj izprast mūsu vietu pasaulē. Tieši šīs zinātnes pēta identitāti, valodu un kultūras mantojumu," uzsvēra komisijas priekšsēdētāja Ina Druviete ("Vienotība"). "Identitātes elementu nostiprināšana ir viena no nacionālas valsts funkcijām, un šīs funkcijas īstenošana nav iespējama bez zinātniskas izpētes un atbilstoša finansējuma."
Latvijas Zinātnes padomes priekšsēdētājs Siliņš apgalvoja, ka humanitāro zinātņu finansēšanai tiek tērēti apmēram 20% kopējā finansējuma, bet infrastruktūrai domāto ES fondu līdzekļu apguvi traucējot humanitāro institūtu nespēja nodrošināt līdzfinansējumu, piemēram, datoru iegādei.
ES fondu finansējuma piešķiršanu humanitāro zinātņu projektiem traucējot arī nolikums, kas uzrakstīts, orientējoties galvenokārt uz eksakto zinātņu pētījumiem.
Patlaban finansējums pētniecībai un attīstībai Latvijā joprojām ir viens no zemākajiem ES. Šodienas sēdē deputāti noskaidroja, ka augstāko rādītāju - 0,7% no iekšzemes kopprodukta (IKP) - tas sasniedza 2006.gadā. Savukārt 2010.gadā finansējums šai jomai varētu būt vien 0,35% no IKP.
Deputāti noskaidroja: lai sasniegtu ES izvirzīto mērķi, ka 2015.gadā dalībvalstīm zinātnei jāatvēl vismaz viens procents no IKP, nākamo gadu laikā finansējums pētniecībai un attīstībai būtiski jāpalielina.