IZM: Veicot antigēnu paštestus, būs iespējams ātrāk izolēt Covid-19 infekciozus cilvēkus

© www.izm.gov.lv

Veicot antigēnu paštestus, būs iespējams ātrāk izolēt Covid-19 infekciozus cilvēkus, šodien preses konferencē par turpmāko skolēnu Covid-19 testēšanu skaidroja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta RIS3 vienības vadītājs Uldis Berķis.

Berķis uzsvēra, ka, veicot paštestus, rezultātu varēs uzzināt jau pēc 15 minūtēm, kas salīdzinājumā ar skrīninga testu, kura rezultātu uzzināja pēc vairākām stundām, ir ievērojami ātrāk.

Kā skaidro Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, gadījumā, ja skolēnam paštests ir pozitīvs, viņš ir jāizolē atsevišķā telpā, kā arī jāpaziņo vecākiem, ka bērnam ir pozitīvs tests. Jaunāko klašu skolēnus no skolas ir jāizņem vecākiem, kamēr vecāko klašu skolēni iespējami drošā veidā dodas mājās. Lai apstiprinātu saslimšanu ar Covid-19, obligāti iespējami ātrāk ir jānodod RNS tests laboratorijā.

"Ja laboratorija apstiprina, ka cilvēks ir Covid-19 pozitīvs, preventīvi mājas karantīnu noteiks visiem cilvēkiem, kuri ir kontaktējušies ar slimo cilvēku - klasesbiedri, ģimenes locekļi, pedagogi. Ir ļoti svarīgi šo testu apstiprināt, jo atsevišķos gadījumos RNS tests var būt arī negatīvs, kā rezultātā karantīna tiek pārtraukta. Savukārt, ja RNS tests ir pozitīvs, tad karantīnas pasākumi notiek kā līdz šim," uzsvēra Perevoščikovs.

Berķis atkārtoti uzsvēra, ka gan vecākiem, gan skolēniem pašiem ir ļoti rūpīgi jāseko līdzi savam veselības stāvoklim un nekāda gadījumā nedrīkst doties uz skolu, ja ir kaut vismazākie slimības simptomi.

Joprojām katram obligāti ir jālieto sejas maskas, jāievēro distance, jāvēdina telpas un jārūpējas par roku higiēnu. Skolās ir jānodrošina visi nepieciešamie higiēnas līdzekļi.

Berķis akcentēja, ka valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā izglītības iestādēs nevajadzētu rīkot pasākumus.

"BIOR" direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa piebilda, ka pagājušajā nedēļā laboratorija ir veikusi izmēģinājuma testēšanu Rīgas 15.vidusskolas 1.klases skolēniem. Viņa uzsvēra, ka paštests ir vienkāršs un arī 1.klases bērniem to izdevies gana raiti paveikt. Viņa iesaka pirmajās reizēs palīdzēt bērniem, kamēr viņi apgūs nepieciešamās prasmes.

Paštestus izglītības iestādēs plāno lietot desmit nedēļas.

Kā vēstīts, izglītības iestāžu Covid-19 skrīningā no laboratoriju veiktajiem testiem notiks pāreja uz antigēnu paštestu izmantošanu, preses konferencē skaidroja Veselības inspekcijas (VI) Stratēģiskās plānošanas un attīstības departamenta nodaļas vadītāja Alla Nogotkova.

Patlaban, pārejas periodā, izglītības iestādēs izmantos kociņu testus visai klasei, veicot tos reizi nedēļā. Ja šis tests būs negatīvs, skolēniem tiks ļauts apmeklēt interešu izglītības nodarbības.

Kā norāda Nogotkova, antigēnu testi tiks ieviesti, lai izglītojamos testētu biežāk, turklāt, pēc viņas paustā, tos arī rekomendē izmantot Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs, jo tādējādi diagnostikas process ir ātrāks un skrīninga pieejamība ir labāka, ļaujot efektīvāk mazināt Covid-19 transmisiju.

Lai nodrošinātu šo pāreju, 1. līdz 3.klašu skolēniem antigēnu testus veiks mājās, vecāku uzraudzībā, savukārt 4. līdz 12.klases skolēni šos testus veiks izglītības iestādē. "Pāreja sākās ar šo nedēļu, kad ir īsā nedēļā. Mums dažas pašvaldības pieņēma lēmumu, ka ne visas klases mācās laika periodā no 15. līdz 17.novembrim, tāpēc sanāk tā, ka tās klases, kas mācās un kurām pēc grafika laboratorijas apvienotais tests ir pirmdien, otrdien un trešdien - viss notiek pēc grafika. Viņi arī saņems antigēnu testus mājas izmantošanai," stāstīja Nogotkova.

Līdz ar to 1. līdz 3.klases skolēni šajā nedēļā saņemto testu izmantos 21.novembrī, veicot paštestu mājās, savukārt 4. līdz 12.klases skolēni testus veiks vai nu 17.novembrī skolā, vai arī 18.novembrī un 21.novembrī mājās, pirms atgriešanas skolā.

"Sanāk tā, ka 18. un 19.novembrī laboratorijas nebrauc uz skolām un apvienotie testi netiek veikti tām skolām, kam pēc grafika ir testēšana ceturtdien un piektdien. Tie bērni, kuri mācās skolā, 15. līdz 17.novembrī skolā saņem antigēnu testu komplektus un veiks testēšanu tikai mājās," skaidroja VI nodaļas vadītāja.

Viņa atzīmēja, ka sakarā ar to, ka Rīgas, Ventspils un Liepājas pašvaldības ir pieņēmušas lēmumu, ka atsevišķas klases šajā laika periodā klātienē nemācās, šīm klasēm arī nevarēs saņemt antigēnu testus un pirmais antigēnu tests tiks veikts 22.novembrī, pirms mācībām, skolās. Ja tajā pašā dienā skolai iekrīt arī apvienotais tā dēvēto "kociņu" tests, tad šajās skolās tiks veikts arī šis tests, lai bērni varētu apmeklēt interešu izglītības un sporta nodarbības.

Tādējādi patlaban plānots, ka tiks izmantoti gan laboratoriju skrīninga testi, gan antigēnu testi. Proti, 1. līdz 3.klašu skolēniem kociņu tests būs jāveic skolā, savukārt antigēna tests - mājās, kamēr 4. līdz 12.klašu skolēniem - viens kociņu tests nevakcinētām personām un viens antigēnu paštests skolā, bet vakcinētiem - divi antigēnu paštesti skolā.

Turpmāk plānots vairāk paļauties uz antigēnu testiem, pārejot uz trīs antigēnu paštestiem skolā 4. līdz 12.klašu skolēniem, kamēr 1. līdz 3.klasēm pagaidām saglabāsies kociņu testi skolā un no viena līdz diviem paštestiem mājās. Pēc VI pārstāves paustā, plānots arī sākt vakcinēto pedagogu un darbinieku skrīningu ar paštestiem, kurus viņi veiks darba vietā. Savukārt pēc tam antigēnu paštestus veikšot arī vakcinētām kontaktpersonām. Tādējādi vakcinētie skolotāji varēs turpināt mācīt, savukārt vakcinētie bērni varēs apmeklēt izglītības iestādi, ja septiņu dienu laikā tiks nodrošināta ikdienas testēšana ar antigēnu testiem.

Nogotkova skaidroja, ka šādas izmaiņas veiktas, jo pašreizējā augstā saslimstība un ar to saistītā laboratoriju noslodze uzliek ierobežojumus to spējai iesaistīties skolu skrīningā.

Svarīgākais