Skolēnu nodotie Covid-19 siekalu testi bieži tiek atzīti par nederīgiem

© Reuters/Scanpix/Leta

"Siekalu testi ir droši. Šobrīd tas ir vienīgais veids, kā notestēt tik lielu cilvēku masu," TV24 raidījumā “Uz Līnijas” sacīja SIA “Centrālā laboratorija” valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa.

Skolas vai jebkuru citu vietu, kur pulcējas daudz cilvēku, var nosaukt par perēkli. Bērni slimo arvien vairāk un katru dienu skolās pozitīvo testu skaits pieaug.

Komentējot to, kāds ir testu ticamības salīdzinājums starp bērnu veiktajiem siekalu testiem un laboratoriskajiem PCR testiem, Lapiņa skaidroja, ka atšķirība ir nodotajā materiālā.

“Protams, normālā nazofaringiālā materiāla ticamība ir daudz reižu augstāka kā siekalu testiem, tāpēc arī siekalu testus neizmanto plaši pasaulē, lai noteiktu diagnozi. Ja mēs paskatāmies proporcionāli, paņemot normālo nazofaringiālo testu un tādu pašu skaitu siekalu testu, tad pozitīvo testu īpatsvars no nazofaringiālā testa ir daudz reižu augstāks nekā no siekalu testa,” sacīja Lapiņa.

“Vairāk uztraukums ir par nodoto skolēnu siekalu testu paraugu kvalitāti, jo pirms siekalu nodošanas var izskalot muti ar dezinficējošu mutes skalojamo līdzekli. Kolēģi bieži stāsta, ka paraugi nāk nederīgi, piemēram, ar ievārījumu vai arī atnāk par maz materiāla, lai veiktu testu. Tie ir bērni, tā ir normāla parādība. Situācijas ir ļoti dažādas,” piebilda SIA “Centrālā laboratorija” valdes priekšsēdētāja.

Latvijā

Pavisam nesen 360TV Ziņas bija liecinieki gadījumam, kad policisti reida laikā uzlika sodu transportlīdzeklim, kuram bija nodilušas riepas. Īpašnieks likumsargiem norādīja, ka viņa automašīnai ir Ceļu satiksmes un drošības direkcijas (CSDD) izsniegtā “slimības lapa”, taču tas no soda viņu neglāba.

Svarīgākais