Izglītības biedrība: Skolēnu testēšana ir loģisks instruments klātienes mācību īstenošanai

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Skolēnu iknedēļas pārbaude ar siekalu testiem ir loģisks instruments, lai varētu īstenot klātienes mācības Covid-19 apstākļos, tādējādi atslogojot daudzu vecāku un pedagogu ikdienu, aģentūrai LETA norādīja Neatkarīgās izglītības biedrības valdes priekšsēdētāja, privātās skolas "Patnis" dibinātāja Zane Ozola.

Turklāt regulāra testēšana mazinātu spriedzi, ko rada dalīšanās vakcinētajos un nevakcinētajos, ar laiku sekmējot arī šaubīgās sabiedrības daļas lēmumu par labu vakcinācijai. Viņa atzīmēja, ka līdzīga prakse tiek īstenota arī citās valstīs, piemēram, Vācijā - "aizraujošā veidā tiek panākts, ka arī mazi bērni spēj veikt testu ar nelielu uzraudzību".

Runājot par to, ka netestētajiem bērniem no 1.līdz 6.klasei izglītība būs jāapgūst ģimenē, Ozola atzīmēja, ka arī tas zināmā mērā ir likumsakarīgi, jo lielākā daļa pedagogu nespēj vienlaikus strādāt ar klātienes un neklātienes skolēniem. "Tas būtiski ietekmētu izglītības kvalitāti. Virknē izglītības iestāžu jau šobrīd pedagogi ir ārkārtīgi noslogoti, tāpēc darbs divos līmeņos ir teju neiespējams," sacīja biedrības vadītāja.

Kā viņa uzsvēra, vairāki pētījumi liecina, ka bērniem līdz 12 gadu vecumam patstāvīgas attālinātās mācības nav piemērotas.

Ozola sacīja, ka testēšana viennozīmīgi palīdzēs sekmēt drošības līmeni, kā arī mazināt spriedzi un operatīvi konstatēt pozitīvos gadījumus, ja tādi būs. Viņa atgādināja, ka pavasarī darbinieku testēšana un 9. un 12. klašu skolēnu testēšana pirms eksāmeniem ļāva stabilizēt sistēmas darbību pēc reģionālā principa, un nebija 'ārkārtīgi lielu katastrofālu uzliesmojumu skolās".

Kā ziņots, lai gaidāmajā 2021./2022.mācību gadā skolēni gan vispārējās, gan profesionālās izglītības programmās varētu piedalīties klātienes mācībās, viņiem būs nepieciešams sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, vai negatīvs Covid-19 tests, otrdien nolēma Ministru kabinets.

Ja skolēniem netiks veikta minētā testēšana, attiecīgais skolēns nevarēs nedz uzsākt, nedz arī turpināt izglītības ieguvi klātienē. Ņemot vērā izglītības ieguves obligātumu un vecāku atbildību par tās ieguvi, tad šādā gadījumā pamatizglītības ieguve 1.-6. klasē būs jāturpina ģimenē. Covid-19 testu neveiks izglītojamiem ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Apliecinājumu papīra vai digitālā formā būs jāuzrāda izglītības iestādes atbildīgajai personai.

Testēšana tikšot veikta atbilstoši Veselības ministrijas izstrādātam algoritmam. Plānots, ka testēšana notiks regulāri, taču pašlaik vēl nav precīzi atrunāts, cik bieži. Pārbaudēm tiks izmantoti siekalu testi. Sīkāk šie jautājumi tikšot skatīti nākamajā nedēļā, 17.augustā.

Svarīgākais