Kā atrast piemērotāko profesiju un veiksmīgi startēt darba tirgū?

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Bērniem bieži tiek jautāts, par ko viņi vēlas kļūt, kad izaugs, tomēr bērni un jaunieši ne vienmēr pārzina daudzās iespējas un plašo profesiju klāstu.

Vecāki var būt palīgi jaunieša ceļā uz sava karjeras ceļa atrašanu, turklāt vasaras brīvlaiks ir piemērots laiks zināšanu paplašināšanai. Digitālās izglītības programmas Samsung “Skolēna digitālais IQ” eksperti apkopojuši ieteikumus, kā saskatīt jaunieša spēcīgās puses, veicināt viņa karjeras izaugsmi un palīdzēt saprast, ar kuru jomu saistīt nākotni.

1. Palīdziet atklāt un attīstīt stiprās puses un intereses

Iepazīt un izprast savas stiprās puses un intereses ir svarīgs priekšnoteikums nākotnes profesijas izvēlē. Iesaistiet bērnu dažādās jaunās aktivitātēs, piemēram, apmeklējiet kopā muzejus vai dodieties kopīgos izbraucienos. Pievērsiet uzmanību, kam bērns izrāda lielāku interesi, mudinot vairāk uzzināt un izpētīt šo tēmu. Tāpat uzdodiet jautājumus un rosiniet jaunieti domāt par to, kas viņu jau šobrīd patiesi interesē gan skolā, gan ārpus tās. Aiciniet jaunieti apmeklēt pulciņus un vasaras nometnes, kur iespējams ne tikai iepazīt un satikt jaunus cilvēkus, bet arī iegūt jaunas zināšanas un jēgpilni pavadīt laiku. Vēl viens veids, kā jaunietim palīdzēt saprast iespējamo karjeras virzienu, ir personības un karjeras testu pildīšana. Turklāt, ja bērns ir ieinteresēts jomā, kurā viņam trūkst noteiktu prasmju un iemaņu, iedrošiniet viņu turpināt pilnveidoties un apgūt tās.

2. Aiciniet izvirzīt mērķus

Ja jaunietis nav pārliecināts par saviem mērķiem, iedrošiniet apdomāt, ko viņš vēlētos izdarīt, pamēģināt vai mainīt savā ikdienā. Šie mērķi var būt mazi un ikdienā viegli izpildāmi, piemēram, katru dienu izlasīt 10 lapaspuses grāmatai vai reizi nedēļā doties uz dzīvnieku patversmi. Jaunas emocijas, iespaidi un pieredze jaunieti var rosināt nonākt pie lielākiem mērķiem un skaidrības par nākotnes plāniem.

3. Atbalstiet sava bērna izvēli

Ir svarīgi atbalstīt jaunieša lēmumus neatkarīgi no tā, vai piekrītat un esat apmierināti ar viņa karjeras izvēli. Palīdziet jaunietim saprast, ko viņš var darīt jau šodien, lai sasniegtu savus nākotnes mērķus. Piemēram, kopīgi izpētiet, kādas ir prasības iestājeksāmeniem un uzņemšanai skolā, kurā jaunietis gribētu iegūt izglītību.

4. Atklājiet dažādas mūsdienu profesijas

Karjeras pasaule ir krasi mainījusies pēdējās desmitgades laikā, turklāt tā ar katru gadu turpina attīstīties, progresējot tehnoloģijām. Dažas profesijas pamazām izzūd, citas pielāgojas jaunajām mūsdienu prasībām un izveidojas arī pavisam jaunas profesijas. Kopīga izpēte un lūkošanās ārpus ierastajiem rāmjiem var pavērt jaunas iespējas jaunietim. Pārrunājiet, ar ko nodarbojas jūsu radinieki, ģimenes draugi un paziņas, jo varbūt šo cilvēku lokā ir jaunieša interesējošās profesijas pārstāvis, kurš var sīkāk pastāstīt par dažādiem karjeras aspektiem, kā arī atbildēt uz jautājumiem. Vēl viens veids, kā iepazīt mūsdienu profesijas, ir apskatīt darba sludinājumu portālus, lai saprastu, kādas profesijas šobrīd ir pieprasītas, kādi speciālisti tiek meklēti un kādas prasmes un īpašības sagaida darba devēji.

5. Mudiniet iesaistīties karjeras izpētes aktivitātēs

Iedrošiniet bērnu izmēģināt ko jaunu, kas palīdzēs saprast ne tikai viņa intereses, bet arī stiprās un vājās puses. Vasaras brīvlaiks ir piemērots laiks, lai izmēģinātu dažādas profesijas vasaras praksē vai brīvprātīgajā darbā, turklāt tas ir labākais veids, kā saprast, vai konkrētā joma patīk. Tāpat rosiniet jaunieti piedalīties dažādos projektos, erudīcijas un ideju konkursos. Jo vairāk jaunietis iesaistīsies interešu un karjeras izpētes aktivitātēs, jo plašāks būs viņa redzesloks un veidosies izpratne par to, kas patīk, aizrauj un izdodas.

“Vecākiem ir svarīga loma jauniešu nākotnes karjeras izvēlē, tādēļ sevišķi būtiski atcerēties, ka jau no mazotnes jāmudina meklēt un atklāt savas aizraušanās, spēcīgās puses, intereses, lai atrastu tieši to virzienu, ko vēlas pats jaunais cilvēks,” saka Samsung “Skolēna digitālais IQ” vadītāja Baltijā Egle Tamelīte.

Latvijā

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais