Latvijas Universitātes rektors skaidro, vai varētu pieaugt studiju maksa

© f64.lv, Oksana Džadana

“Mūsu augstskolu īpatnība ir, ka būtisku ieņēmumu daļu veido studentu mācību maksa, tāpēc pasniedzēju vidējo algas likmju pieaugums varētu ietekmēt arī maksu par studijām,” RīgaTV 24 raidījumā “Ziņu Top 5” savu viedokli par to, kāpēc varētu nākties paaugstināt studiju maksu, izteica Latvijas Universitātes (LU) rektors Indriķis Muižnieks.

“Augstskolu pasniedzēju atalgojuma palielinājums ir apstiprināts, bet precīzu skaitli es nevaru nosaukt, jo vienošanās vēl nav noslēgta, taču kopējais finansējums visām augstskolām ir 7 miljoni eiro, kas nāk līdz ar pasniedzēju vidējo likmju pieaugumu par 12 %.”

Muižnieks sacīja, ka Latvijā jāņem vērā arī kāda nianse, proti - šie aprēķini attiecoties uz budžeta vietām. “Mūsu augstskolu īpatnība, kas reti ir kaut kur Eiropā, ir tā, ka tādās augstskolās kā Stradiņa universitāte, Latvijas Universitāte, būtisku ieņēmumu daļu veido studentu maksa. Netiek šķirots, kā šī nauda sadalās, un tas ir tas, kas liek domāt par studiju maksas paaugstināšanu, ja vēlamies saglabāt kvalitāti.”

LU rektors arī norādīja, ka vidēji Latvijā maksa par studijām ir ap 2 tūkstošiem eiro gadā, kas ir krietni mazāk nekā maksa privātajā bērnudārzā vai privātskolā.

Muižnieks uzsvēra, ka pareizākais ceļš būtu izveidot līdzīgu sistēmu kā Lietuvā vai Igaunijā. “Vecajā Eiropā tas tiek saukts par līdzmaksājumu. Visi studenti maksā mazliet - to daļu, ko valsts nespēj nosegt, vai ir stingrāk regulēti maksas nosacījumi, piemēram, Igaunijā, ja mācās valsts valodā, izglītība ir par valsts naudu, bet arī kvotas un prasības ir lielākas”.

Latvijas situācija šajā ziņā esot unikāla, raidījumā sacīja Muižnieks, un algu paaugstinājuma sekas būs jūtamas arī studiju maksās.

Latvijā

Pagājušajā gadā biežākie invaliditātes cēloņi pilngadīgiem iedzīvotājiem, kuri pirmoreiz atzīti par personām ar invaliditāti, bija ļaundabīgi audzēji, asinsrites sistēmas slimības, kā arī skeleta, muskuļu un saistaudu slimības, šodien diskusijā "Svarīgākais par invaliditāti Latvijā" informēja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) vadītāja Daina Grabe.

Svarīgākais