RSU rezidentei draud izslēgšana par mācību kavēšanu Covid-19 dēļ

 
©Dmitrijs Suļžics/F64 Photo Agency

Pēc LTV sižeta par maksas rezidentūras ēnas pusi, kurā Rīgas Stradiņa universitātes maksas rezidente Olga Jakovļeva stāstīja par slimošanu ar Covid-19 un palikšanu bez slimības pabalsta, topošā ārste no universitātes saņēmusi ziņas, ka pret viņu ierosināta disciplinārlieta par neattaisnotu studiju kavēšanu, kas var draudēt pat ar izslēgšanu no universitātes. Rezidentes advokāte uzsver, ka studijas kavētas slimības dēļ, un uzskata, ka šādi universitāte vēršas pret topošo ārsti, kas cēlusi trauksmi, vēsta "Panorāma".

Olga Jakovļeva ir Rīgas Stradiņa universitātes Fizikālās medicīnas ārsta specialitātes trešā gada maksas rezidente, un pašlaik studijas ietver praktisko darbu slimnīcā. Lai gan Olga nestrādā tieši Covid-19 nodaļā, visticamāk, ka tieši slimnīcā viņa saslima. Pašlaik sieviete slimo trešo nedēļu, temperatūra turas, bet pašsajūta kļūst labāka. Sākotnēji bijis pavisam slikti, par saslimšanu viņa informējusi vispirms slimnīcu un tad ģimenes ārsti.

“Es piezvanīju ģimenes ārstei, un viņa man rekomendēja izslēgt telefonu, datoru un vienkārši būt gultas režīmā. Un kārtīgi ārstēties. Tagad es slimoju trešo nedēļu. Man rentgenā bija pneimonija. Tā ir komplikācija. Un sakarā ar to izārstēšanās process pagarinās,” "Panorāmai" stāstīja Jakovļeva.

Pirms nedēļas viņa stāstīja, ka viņai slimības pabalsts par darbu slimnīcā nepienākas, jo ārsti, kuri par medicīnas studijām maksā paši, ir sociāli neaizsargāti, lai gan strādā tāpat kā budžeta vietu studenti.

Slimības pabalsta neesamība gan nebija vienīgās papildu galvassāpes. No universitātes rezidente saņēma vēstuli, ka pret viņu ierosināta disciplinārlieta.

“Viņa to saņēma jau tajā pēcpusdienā, kad Latvijas Televīzijas “Panorāma” bija intervējusi Rezidentūras studiju fakultātes dekāni,” stāstīja zvērināta advokāte Solvita Olsena.

No konkrētā lēmuma izriet, ka disciplinārlieta ierosināta par neattaisnotu studiju pārtraukumu un epidemioloģiskās drošības pasākumu neievērošanu. Var draudēt izslēgšana.

“Rīgas Stradiņa universitāte pārmet studentei to, ka viņa kavē studijas tādēļ, ka ir saslimusi ar Covid-19. Rīgas Stradiņa universitāte saka, ka tas ir neattaisnots studiju kavējums. Rīgas Stradiņa universitāte pārmet, ka viņa nav ievērojusi viņu iekšējo kārtību, kā viņai bija jāpaziņo, lai gan es kā advokāte trīs dienu laikā informēju universitāti, atbilstošā veidā dekānei izstāstīju, kas ir noticis,” stāstīja Olsena.

Rīgas Stradiņa universitātē noliedz, ka vēršanās pret konkrēto studenti būtu kā saistīta ar viņas sniegto interviju un sūdzībām par sociālo garantiju neesamību. Tiesa, šādas disciplinārlietas konkrētajā fakultātē nav raksturīgas.

“Es varu pateikt, ka mūsu fakultātē pilnīgi noteikti šis ir pirmais gadījums, kamēr es esmu dekāne. Tas ir laika periodā no 2015. gada. Bet citās fakultātēs, piemēram, Medicīnas fakultātē, es esmu dzirdējusi, ir disciplinārlietas ierosinātas,” atzina RSU Rezidentūras studiju fakultātes dekāne Ilze Grope.

Viņa skaidroja, ka visiem maksas rezidentiem esot ticis piedāvāts ņemt akadēmisko atvaļinājumu, ja viņi uzskata, ka Covid-19 dēļ ir bīstami strādāt slimnīcā. Tas arī pasargātu no inficēšanās un palikšanas bez pabalsta.

Bet šoreiz disciplinārlieta ierosināta, jo studentei bijis pienākums informēt ne tikai slimnīcu un ģimenes ārsti, kas ieteikusi telefonu izslēgt, bet arī universitāti. Citādi tā nevarējusi operatīvi informēt Slimību profilakses un kontroles centru, apzināt kontaktpersonas.

“Dotajā brīdī studējošā nav izpildījusi savus pienākumus. Tas nebūt nenozīmē, ka viņa tiks izslēgta no studijām. Ir vairāki veidi, kā mēs studējošajam varam norādīt, ka viņš nepilda savus pienākumus. Piemēram, aizrādījums,” skaidroja RSU Rezidentūras studiju fakultātes dekāne Ilze Grope.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdis un ārsts Andris Skride (“Attīstībai/Par!”) teica, ka iekavēto mācību procesu var turpināt kaut vai vasarā un mācību procesa pārtraukšanai nebūtu jābūt.

“Es arī apmācu rezidentus, kuri man ir teikuši, ka kāds no viņiem ir saslimis ar Covid-19, un tas pirmais, ko universitāte ir likusi darīt, ir ņemt akadēmisko gadu, kas nav pieņemami. Tur tālāk ar slimnīcu ārstiem īstenībā lielāko daļu mēs no tām problēmām esam atrisinājuši, bet ir tiešām tādi gadījumi dzirdēti,” atzina Skride.

Šodien nevienlīdzīgā attieksme pret budžeta un maksas rezidentiem skatīta arī Skrides vadītajā komisijā Saeimā, un nospriests, ka slimnīca pašlaik ir Covid-19 bīstama vide neatkarīgi no tā, par kādiem līdzekļiem cilvēks studē.

“Tur ir jāizdomā, kādā veidā, bet tai veselības apdrošināšanai noteikti ir jābūt, un tam piekrīt arī lielākā daļa deputātu,” sacīja Skride.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!