Pedagogi un ministre neatbalsta ieceri 1.-4. klašu skolēniem piešķirt garākas ziemas brīvdienas

 
©Dmitrijs Suļžics/F64 Photo Agency

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) neatbalsta valdības ieceri 1.-4.klašu skolēniem piešķirt garākas ziemas brīvdienas, sacīja LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Viņa uzsvēra, ka šāda iecere ir necilvēcīga gan pret skolēniem, gan viņu vecākiem, gan pedagogiem un skolu administrācijām. "Vecāki jau pagājušajā nedēļā saplānoja darba režīmu atbilstoši tam, kā skolas organizēs mācību procesu turpmākajās nedēļās. Skolu administrācijas izdarīja milzu darbu, lai pārplānotu telpas, pārvietotu mēbeles, bet valdībai jau atkal jauns plāns padomā," norādīja Vanaga.

LIZDA priekšsēdētāja uzskata, ka valdībai ir jābūt konsekventai lēmumu pieņemšanā. Vēl nav redzami šo ierobežojumu rezultāti, bet jau nāk klajā jau ar jauniem.

Tajā pašā laikā Vanaga atzina, ka daudzi pedagogi slimo, un kļūst aizvien grūtāk nodrošināt mācību procesu. Skolotājiem piemaksā tikai 30% par kolēģu aizvietošanu, kas viņus vairs nemotivē papildus strādāt.

Izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP) neatbalsta Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (V) ekspertu grupas priekšlikumu jau no nākamās nedēļas visiem jaunāko klašu skolēniem noteikt pagarinātu ziemas brīvlaiku, kas tiktu kompensēts ar ilgākām mācībām vasarā.

Kā šodien Latvijas Televīzijā sacīja Šuplinska, neskatoties uz to, ka Covid-19 izplatība turpina strauji izplatīties, viņa ir pārliecināta, ka būtu jāļauj pašvaldībām, vadoties pēc situācijas katrā konkrētā vietā, pieņemt lēmumus par to, kā organizēt mācību procesu un vai pagarināt ziemas brīvlaiku.

Ministre norādīja, ka šonedēļ no 583 izglītības iestādēm tikai desmit skolas nolēmušas, ka 1.- 4.klašu skolēni mācīsies attālināti, aptuveni 50 skolās mācības notiek daļēji attālināti, bet visās pārējās izglītības iestādēs mācības notiekot klātienē. Atšķiroties gan veidi, kā šīs klātienes mācības tiek organizētas. Savukārt 5.- 6.klašu skolēni attālināti mācoties aptuveni 100 skolās.

Šuplinska atzina, ka valdībā ir sagaidāma diskusija par to, ka arī jaunāko klašu skolēniem skolās būs lieto sejas aizsargmaskas, īpaši tad, ja saslimšana ar Covid-19 nesamazināsies. Viņa pieļāva, ka šo prasību varētu noteikt no nākamā gada janvāra, lai varētu sarūpēt nepieciešamās maskas jaunāko klašu skolēniem. Politiķe domā, ka tuvākajā valdības sēdē par šo jautājumu vēl nelemšot.

Kā vēstīts, valdība varētu lemt par ilgākām ziemas brīvdienām 1.-4.klašu skolēniem, attiecīgi vēlāk nedaudz pagarinot mācību gadu.

Jau ziņots, ka no šodienas 1. līdz 6.klašu skolēniem, ja izglītības iestāde lemj mācību procesu organizēt klātienē, uz vienu skolēnu jānodrošina ne mazāk kā trīs kvadrātmetri no klases telpas platības, savukārt skolotājiem stundās būs jālieto sejas maskas, paredz iepriekš valdībā lemtais.

Iepriekš speciālisti skaidroja, ka bērniem vecuma grupā no desmit līdz 12 gadiem ir novērojams straujš Covid-19 saslimstības pieaugums, kas pielīdzināms pieaugušo saslimstības tendencēm, kā arī joprojām izglītības iestādēs tiek konstatēti uzliesmojumi ar lielu iesaistīto skolēnu skaitu. Tādēļ var secināt, ka joprojām izglītības iestādēs saglabājas augsti Covid-19 izplatības riski.

Lai mazinātu Covid-19 izplatību izglītības iestādēs, tika rosināts noteikt pienākumu nodrošināt lielāku platību uz vienu izglītojamo, lai izglītības procesa norises laikā tiktu nodrošināta iespēja ievērot distanci gan skolotājam no bērniem, gan bērniem savā starpā un tiktu novērsta telpu pārblīvētība.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!