Obligāti kārtojamo eksāmenu sesija noslēgusies bez būtiskiem pārkāpumiem

© Vladislavs Proškins/F64 Photo Agency

Obligāti kārtojamo centralizēto eksāmenu sesija noslēgusies bez būtiskiem pārkāpumiem, pavēstīja Valsts Izglītības satura centra (VISC) pārstāve Liene Bērziņa.

Viņa norādīja, ka VISC, sazinoties ar Valsts policiju, noskaidroja, ka eksāmenu noplūde nav konstatēta, un eksāmeni noritējuši atbilstoši cerētajam.

Vienlaikus Bērziņa uzsvēra, ka skolēni, kuriem jaunnedēļ nav jākārto izvēles eksāmeni, var atviegloti uzelpot, jo centralizēto eksāmenu sesija ir noslēgusies.

Jau ziņots, ka pirmdien, 15.jūnijā, 12.klašu skolēniem notiks centralizētais eksāmens vēsturē .

Eksāmenu vēsturē kārtos tie skolēni, kuri to izvēlējušies, savukārt 17.jūnijā notiks izvēles eksāmens ķīmijā, 19.jūnijā - bioloģijā, 26.jūnijā - fizikā. Pēc Jāņiem sekos skolas līmeņa eksāmeni - ģeogrāfijas eksāmens notiks 29.jūnijā, informātikas eksāmens notiks no 6.jūlija līdz 7.jūlijam, bet eksāmens ekonomikā notiks 1.jūlijā.

Covid-19 krīzes iespaidā šogad ir atcelti valsts pārbaudījumi 9.klašu skolēniem, izņemot mazākumtautību izglītības programmā, kur bija iespēja brīvprātīgi kārtot valsts valodas eksāmenu, iegūstot valodas prasmes apliecību.

12.klasēm un profesionālo skolu audzēkņiem eksāmenu skaits tika samazināts. Pamatojums pārbaudījumu skaita un apjoma samazināšanai ir epidemioloģiskā situācija valstī, par prioritāti izvirzot sabiedrības veselības apsvērumus. 12.klašu skolēni eksāmenus varēs kārtot arī papildtermiņā, ja objektīvu apstākļu dēļ skolēns nevar ierasties uz eksāmenu.

Centralizētos eksāmenus Latvijā šogad kārtoja nedaudz vairāk nekā 15 000 12.klases skolēnu un gandrīz 2000 9.klašu skolēnu bija izvēlējušies kārtot latviešu valodas eksāmenu. 12.klases centralizēto eksāmenu matemātikā šogad kārtoja 15 551 skolēns, angļu valodā - 13 534 skolēni, latviešu valodā - 15 368 skolēni. Vēstures eksāmenu kārtos 4787, krievu valodas eksāmenu - 2081, bioloģijas eksāmenu -1320, fizikas eksāmenu - 1021, bet citus izvēles eksāmenus kārtot pieteikušies mazāk skolēnu.

Sadarbībā ar Veselības ministriju ir sagatavoti ieteikumi 9. un 12.klašu izglītojamo un profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu pirmseksāmenu klātienes konsultāciju un valsts pārbaudījumu organizēšanai un norisei ārkārtējās situācijas laikā, kuru pamatā ir regulējums distancēšanās, higiēnas, individuālo aizsardzības līdzekļu un pašizolācijas ievērošanai, ja skolēns ir atgriezies no ārvalstīm.

Līdzās tam, ka skolās būs nodrošināti individuālās aizsardzības līdzekļi, atbilstošs telpu plānojums, lai netiktu pārsniegts personu skaits (25), kā arī noteikts eksāmenu ilgums (trīs stundas), jāatceras, ka uz eksāmenu nedrīkstēs doties, ja ir elpceļu infekcijas pazīmes.

Latvijā

Sabiedrības sašutumu nesen izraisīja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā izskanējusī doma: pašvaldībām trūkstot līdzekļu, tāpēc pašdarbības kolektīviem būšot pašiem jāpiemaksā par piedalīšanos pasākumos pirms 2028. gada dziesmu un deju svētkiem. Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) vadītāja Signe Pujāte komisijas sēdē uzsvēra, ka samaksa no kolektīvu dalībniekiem starpsvētku pasākumos tiks prasīta pirmo reizi, taču citu iespēju neesot. Par šo un citām tēmām sarunājos ar vairākiem nacionāli domājošiem cilvēkiem: ar Ēriku Hānbergu, Janīnu Kursīti un Uldi Marhilēviču.

Svarīgākais