Opozīcija rosina ienākumus zaudējušajiem studentiem izmaksāt stipendijas

 
©Romāns Kokšarovs/F64 Photo Agency

Vairāki Saeimas opozīcijas deputāti ir iesnieguši priekšlikumu likuma grozījumiem, kas paredz ienākumus zaudējušajiem studentiem izmaksāt stipendijas.

Opozīcijas deputāti priekšlikumu iesnieguši grozījumiem likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību".

Deputāti rosina augstskolu studējošajiem, kuru ienākumi ir samazinājušies, 2020. un 2021.gadā Ministru kabineta noteiktajā kārtībā izmaksāt stipendijas no valsts budžeta līdzekļiem, kurus augstskolām piešķirtu proporcionāli studējošo skaitam.

Minēto priekšlikumu paredzēts izskatīt Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdē pirmdien, 25.maijā.

LETA jau ziņoja, ka Latvijas Studentu apvienība (LSA) cēlusi trauksmi par to, ka vairāki tūkstoši studējošo varētu apsvērt pārtraukt studijas, jo ir saskārušies ar Covid-19 krīzes radītām finansiālajām grūtībām. LSA mudināja politiķus pievērsties jautājuma par studējošo atbalstu risināšanu, nodrošinot iespēju studentiem kvalitatīvi studēt.

Trešdien Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) paziņoja, ka kopā ar Labklājības ministriju ir izstrādājusi priekšlikumus vairākiem atbalsta mehānismiem, kuru mērķis ir palīdzēt gan esošajiem augstskolu studentiem, gan absolventiem un mācībspēkiem pārvarēt Covid-19 krīzes sekas un kvalitatīvi sagatavoties turpmākajam studiju procesam un ienākšanai darba tirgū.

Studentiem, kuriem nepieciešams studiju vai studējošā kredīts, sākot ar 2020.gada rudeni, tiek piedāvāta valsts galvoto studiju un studējošo kredītu skaita palielināšana par 500 (kopā 2500 kredītu).

Otrs piedāvājums ir saistāms ar prasmju un iemaņu attīstības programmas izveidi, kas ļautu studējošajiem studiju laikā attīstīt pētnieciskās, organizatoriskās, IT prasmes, veicot noteiktus uzdevumus augstskolā mentora vadībā, saņemot līdz 200 eiro stipendiju sešu mēnešu garumā. Kopumā šādu stipendiju varētu saņemt līdz 3000 studējošo.

Trešais piedāvājums ir atbalsts jaunajiem speciālistiem bezdarba gadījumā. Absolventi, kas pēdējā gada laikā ir ieguvuši profesionālo vai augstāko izglītību un stājušies darba attiecībās, bet krīzes un Covid-19 izraisīto ierobežojumu dēļ ir zaudējuši darbu un atbilstoši esošajai likumdošanai nevar iegūt bezdarbnieka statusu, patlaban nevar pretendēt uz bezdarbnieka pabalstu. LM ir gatava mainīt likumu, lai iestrādātu arī šādu mērķētu atbalstu vismaz sešu mēnešu garumā. Tas palīdzētu noturēt jaunos speciālistus Latvijā un samazinātu no Latvijas aizbraukušo speciālistu skaitu, kas dodas darba meklējumos ārvalstīs.