“Vai robots spēj aizstāt pasniedzēju?”; aizritējusi jauno pētnieku tiešsaistes konference

© Publicitātes foto

2020. gada 24. aprīlī Transporta un sakaru institūts (TSI) novadīja tradicionālo zinātniski praktisko un mācību metodisko konferenci “Zinātne un tehnoloģija – solis nākotnē” (RaTSIF-2020). Šoreiz konference norisinājās tiešsaistē. Institūts jau pusotru mēnesi izmanto attālināto studiju formātu visu studentu apmācībām – studijas augstskolā netika pārtrauktas neskatoties uz ārkārtas situāciju.

37. konference “Zinātne un tehnoloģija - solis nākotnē” (RaTSIF-2020) sākās ar plenārsesiju “R2B: Research-to-Business. From Data to Business Added Value”, kuru TSI prezentēja sadarbībā ar “Accenture Latvia” speciālistiem.

“Datu iedvesmota dzīve - kā datu zinātne un mākslīgais intelekts maina cilvēka uzvedību” (Data Inspired Life - How Data Science and AI is Pushing the Boundaries of Human Behavior) bija pirmā konferences ziņojuma tēma, ar kuru uzstājās zinātņu doktore Sana Rašīda (Sana Rasheed), vadošā datu zinātnes speciāliste no “Accenture Latvia”. Savā ziņojumā doktore Rašīda parādīja studentiem izaugsmes un profesionālās attīstības iespējas datu zinātnes kontekstā, kā arī sociālo un tehnisko zināšanu apvienojuma svarīgumu. Plenārsesijas ietvaros TSI profesors, inženierzinātņu doktors Boriss Mišņevs uzstājās ar ļoti intriģējošo ziņojumu par aktuālo tēmu - “Vai robots spēj aizstāt pasniedzēju?”. Zinātņu doktors Džavids Habibovs, datu zinātnes vecākais speciālists no “Accenture Latvia”, pastāstīja par interesantiem uzdevumiem, kas saistīti ar likumsakarību meklēšanu tekstos.

Pēc tam jaunie pētnieki no dažādām Pasaules valstīm - TSI maģistrantūras studenti - prezentēja savus pētījumus trīs paralēlās sesijās. Pirmajā sesijā “Informatīvās sabiedrības datorizācijas problēmas” apsprieda nestriktās loģikas pielietošanu mobilā robota KOALA 2.5 kustības plānošanai; ārējās vides ietekmi uz Interneta mārketinga efektivitāti un daudzus citus mūsdienīgus trendus. Otrā sesija - “Inovācijas un viedās tehnoloģijas transportā un loģistikā”, kur skanēja ziņojumi par automatizācijas risinājumiem noliktavās, elektrotransporta izmantošanu un piegādes ķēžu digitalizāciju. Trešajā sesijā “Tirgus: pētījumi, projekti, tehnoloģijas un mūsdienu ekonomikas problēmas” konferences apmeklētāji uzklausīja ziņojumu “Integrēto mārketinga komunikāciju ietekme uz kompānijas pārdošanas rezultātu uzlabošanu” un virkni citu interesantu atklājumu, ko izstrādājuši jaunie pētnieki.

Konference “Zinātne un tehnoloģija - solis nākotnē” notiek divreiz gadā, un 38. konference notiks jau šī gada rudenī. Institūta darbinieki un vadība pauž gandarījumu par to, kā RaTSIF-2020 norisinājās šajā sarežģītajā laikā, attālināti, bet precīzi ieplānotajā datumā un bez tehniskajām grūtībām.

Marta vidū TSI speciālisti divu dienu laikā organizēja attālināto mācību procesu visiem institūta studentiem. Otro mēnesi katru nedēļu tiek nodrošinātas vairāk kā simts lekciju translācijas ar iespēju studentiem sniegt atgriezenisko saiti. TSI pielietoja desmit gadu pieredzi virtuālās mācību platformas Moodle izmantošanā un adaptēja to, pieslēdzot papildinājumu video-lekciju vadīšanai BigBlueButton. Studentiem mācībām ir nepieciešams tikai dators vai planšete ar tīmekļa pārlūkprogrammu. Lekciju apmeklējuma līmenis palika tāds pats kā pirms ārkārtas stāvokļa. Notika arī ieplānotās vieslektoru lekcijas, kaut gan viņi paši nevarēja fiziski ierasties Rīgā.

Transporta un sakaru institūts (TSI) ir privāta augstskola, kas pagājušogad nosvinēja 20 gadu jubileju. Institūts piedāvā tehnisko novirzienu studiju programmas tādās jomās kā datorzinātnes un telekomunikācijas, robotika un elektronika, transports un loģistika, aviācija un vadībzinātne. Studiju programmas apgūstamas angļu un latviešu valodās.

Latvijā

Būtu jāizvērtē atsevišķu Valsts digitālās attīstības aģentūra (VDAA) darbinieku atbildība un jāsaprot, kā valsts varētu palīdzēt iedzīvotājiem saistībā ar neizdarību radītajiem zaudējumiem, tā pēc tikšanās ar premjeri Eviku Siliņu (JV) pauda prezidents Edgars Rinkēvičs.