9. klašu skolēniem piedāvā kārtot kombinēto eksāmenu

© Pixabay

Valsts izglītības satura centrs (VISC) piedāvā 9.klases skolēniem kārtot kombinēto eksāmenu, otrdien video tiešraidē stāstīja VISC vadītājs Guntars Catlaks.

Viņš stāstīja, ka 9.klases skolēniem kombinētā eksāmenā plānots iekļaut uzdevumus mācībvalodā, matemātikā un Latvijas vēsturē. Plānots, ka šis eksāmens rakstiski notiks 16.jūnijā un 17.jūnijā. Tāpat tiks samazināts arī pārbaudes darba apjoms.

Skolēniem būs jākārto arī eksāmens izvēlētajā svešvalodā mutvārdos. Savukārt skolēniem, kuri mācās mazākumtautību izglītības programmās, būs jākārto kombinēts eksāmens latviešu valodā, ko labos centralizēti.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) otrdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Viens pret vienu" skaidroja, ka 9.klases kombinētais eksāmens sastāvētu no četrām daļām - latviešu valodas, svešvalodas, matemātikas un vēstures. Tas būtu samazināts gan apjomā, gan, iespējams, arī sarežģītības pakāpē. Drīzumā skolēniem tiks dotas arī konkrētas norādes par to, kā gatavoties šim eksāmenam, solīja ministre.

Šuplinska atzina, ka kombinētais eksāmens gan vēl joprojām neesot akmenī iecirsts, proti, ja Covid-19 dēļ noteiktā ārkārtējā situācija valstī tiks pagarināta arī pēc 12.maijam, tad 9.klases eksāmeni tiks atcelti pilnībā. Ministre piebilda, ka gandrīz nevienā Eiropas Savienības valstī vēl nav skaidrs, kā tiks noslēgts šis mācību gads.

Kā vēstīts, otrdien intervijai "Dienā", runājot par eksāmenu norisi, Catlaks bijis visai atturīgs, jo konkrēti lēmumi vēl nav pieņemti, tomēr viņš ieteica strādāt tā, lai eksāmeniem skolēni būtu gatavi. "Pamata scenārijs, kam gatavojamies, ir, ka eksāmenu sesija notiks," atzina Catlaks. "Varu teikt - lūdzu, gatavojoties eksāmenam! Izmantojam šo laiku un nemainām savus plānus, jo aprīlī un maijā tradicionāli bijusi gatavošanās eksāmeniem," viņš uzsvēra.

"Ir valdības lēmums pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 12.maijam, tas nozīmē faktiski līdz mācību gada beigām. Nav skaidru ziņu, vai šo stāvokli vēl pagarinās, jo tas būs atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas. Šobrīd informācija liecina, ka situācija ir vairāk pozitīva nekā negatīva. Veselības ministrija ar lielu varbūtību pieļauj iespēju, ka ārkārtējais stāvoklis vairs netiks pagarināts un tiks pieļauta arī pulcēšanās daudz lielākā apmērā nekā pašlaik, bet ar ierobežojumiem," pastāstījis ierēdnis.

Veselības ministrija ieteikusi neatteikties no eksāmeniem, bet plānot tos citā laikā.

Pēc Catlaka sniegtās informācijas, pašreizējie eksāmenu sesijas plāni paredz, ka 2.jūnijā būs angļu valodas eksāmens 12. klasei, kas turpināsies arī 3. un 4.jūnijā, 3.jūnijā paredzēta vācu valoda, 4.jūnijā - krievu valoda, un 5.jūnijā - franču valoda un krievu valoda 12. klasei. Arī pārējo eksāmenu laiki drīzumā tikšot publiskoti.

"Ja notiks "force majeure" un situācija pasliktināsies tik ļoti, ka būs jāpagarina ārkārtas stāvoklis un jāatceļ arī visi pasākumi jūnijā un jūlijā, krīzes scenārijs ir atcelt eksāmenus un izlikt tikai gada atzīmes. Tas šobrīd šķiet vismazāk ticamais scenārijs, bet ir jāgaida, kā situācija attīstīsies," piebilda VISC vadītājs.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.