Šuplinskas un Muižnieka lieta: ZZS norāda uz valsts naudas izšķērdēšanu; pieprasa veikt pārbaudi

© Dmitrijs Suļžics/F64 Photo Agency

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars pieprasa ministru prezidentam Krišjānim Kariņam rosināt veikt pārbaudi par iespējamiem pārkāpumiem Izglītības un zinātnes ministrijas amatpersonu, tai skaita ministres Ilgas Šuplinskas (JKP), darbā saistībā ar strīdu par Latvijas Universitātes (LU) rektora vietu. Tāpat ZZS pieprasa piedzīt no vainīgajām personām tiesu izdevumus, kas segti no nodokļu maksātāju naudas.

E. Tavars atgādina, ka 26. martā tika pieņemts Ministru kabineta rīkojums par LU rektoru tika apstiprināts profesors Indriķis Muižnieks.

"Ministru kabinetam pieņemot šo rīkojumu, noslēdzās deviņu mēnešu laika periods tendenciozi bezmērķīgiem strīdiem par procedūrām, kad pēc būtības tika paralizēts Latvijas Universitātes darbs, vienlaikus pieļaujot bezprecedenta politisko spiedienu valsts lielākās augstskolas autonomijai. Papildus tam notika absolūti bezjēdzīga un neefektīva valsts naudas tērēšana, kurā ir acīmredzami saskatāma valsts finanšu līdzekļu izšķērdēšana, apmaksājot dārgu advokātu darbu par jau iepriekš paredzamu negatīvas tiesvedības rezultātu.

Diemžēl Latvijas Universitātes reputācijai nodarīto kaitējumu nav iespējams noteikt, bet tāds neapšaubāmi šai augstskolai ir ticis nodarīts. No plašsaziņas līdzekļiem izriet, ka iespējams šādas situācijas pamatā ir ne tikai Izglītības un zinātnes ministrijas administrācijas, bet arī neprofesionāla un tendencioza pašas izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas, rīcība, kā arī ministres personiska nepatika pret šobrīd jau Latvijas Universitātes rektora amatā apstiprināto profesoru Indriķi Muižnieku.

Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 10. panta pirmo daļu valsts pārvalde ir pakļauta likumam un tiesībām. Tā darbojas normatīvajos aktos noteiktās kompetences ietvaros. Valsts pārvalde savas pilnvaras var izmantot tikai atbilstoši pilnvarojuma jēgai un mērķim. No šā panta ceturtās daļas izriet, ka valsts pārvaldei, atsevišķai iestādei vai amatpersonai, īstenojot valsts pārvaldes funkcijas, nav savu interešu. Savukārt no šā panta piektās daļas izriet, ka valsts pārvalde savā darbībā ievēro labas pārvaldības principu. Uzskatām, ka izglītības un zinātnes ministres iespējama personiska nepatika pret valsts lielākās izglītības iestādes vadītāju nav savienojama ar labu pārvaldību un spēju arī turpmāk pildīt ministra amata pienākumus, efektīvi sadarbojoties ar Latvijas Universitātes vadību.

No Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 1. panta izriet, ka šā likuma mērķis ir panākt, lai publiskas personas finanšu līdzekļi un manta tiktu izmantota likumīgi un atbilstoši iedzīvotāju interesēm, novērst to izšķērdēšanu un nelietderīgu izmantošanu, kā arī ierobežot valsts amatpersonu korupciju. Šā likuma 15. panta pirmajā daļā ir noteikts, ka personas, kuras pārkāpušas šā likuma un citu normatīvo aktu noteikumus par rīcību ar publiskas personas vai kapitālsabiedrības finanšu līdzekļiem un mantu, saucamas pie likumā noteiktās atbildības. Ja minētos noteikumus pārkāpusi koleģiāla institūcija, saucot pie atbildības šīs institūcijas locekļus, ņem vērā attiecīgā likuma noteikumus par koleģiālas institūcijas locekļu atbildību. Vienlaikus šajā pantā ir noteikti nosacījumi un procedūras valstij nodarīto zaudējumu atlīdzināšanai.

Ievērojot iepriekš minēto, kā arī Ministru kabineta iekārtas likuma 6. panta pirmo daļu un tiesiskuma un labas pārvaldības principus, pieprasām:

1) veikt pārbaudi par iespējamiem Izglītības un zinātnes ministrijas amatpersonu pārkāpumiem šajā lietā un izvērtēt to atbildību;

2) nodrošināt nepamatoti iztērēto valsts finanšu līdzekļu piedziņu no vainīgajām personām. Ņemot vērā iespējamo izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šupliskas iesaisti šajā lietā, aicinām Jūs personiski nodrošinātu savas «bezkompromisa tiesiskuma» valdības augstos standartus, nešķirojot valsts amatpersonas «pēc partijām, uzvārdiem un amatiem» un izvērtējot Jūsu vadītās valdības ministres atbildību," aicina E. Tavars.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais