Latvijas skolām izsūtītas rekomendācijas par koronavīrusu

© Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) visām Latvijas izglītības iestādēm nosūtījusi no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) saņemtās rekomendācijas par to, kā rīkoties koronavīrusa "Covid-19" izplatīšanās novēršanai izglītības iestādēs.

Pēc IZM paustā, rekomendācijas nosūtītas visām Latvijas izglītības iestādēm, kurās izglītības programmas apgūst bērni, tostarp pirmsskolām, vispārizglītojošām skolām, mūzikas, mākslas un sporta skolām un citām.

IZM uzsvēra, ka, tiklīdz tiks saņemta aktuālāka informācija saistībā ar koronavīrusa izplatības novēršanu izglītības iestādēs, tā ministrija nekavējoties par to informēs.

Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas direktors Māris Brasla aģentūrai LETA apliecināja, ka viņa vadītā skola ir saņēmusi šos norādījumus, kuri tālāk izdalīti skolotājiem, lai klases vai audzināšanas stundā var bērnus brīdināt un informēt par rekomendācijās iekļauto informāciju. Vienlaikus audzēkņi tiekot aicināti pastiprināti pievērst uzmanību savai veselībai.

Vaicāts, vai skolotāji seko līdzi tam, kādas valstis skolēni apmeklē, Brasla skaidroja, ka klases audzinātājam šī informācija ir pieejama. Viņš pastāstīja, ka, ja mācību laikā bērns dosies uz ārzemēm un kavēs skolu, tad nepieciešams rakstīt iesniegumu un iesniegt skolotājam zīmi par kavēšanas ilgumu un iemeslu.

Attiecībā par profilaktiskajiem pasākumiem, lai izvairītos no Ķīnas koronavīrusa izplatīšanās, direktors stāstīja, ka tie ir tādi paši kā pie gripas vai jebkura cita vīrusa - roku mazgāšana un veselības saudzēšana. Tāpat Brasla atzina, ka skolā inficēšanās gadījumu nevarot atklāt - ja būs pamatotas aizdomas par iespējamo slimību un zināms, ka bērns bijis kādā no vīrusa skartajiem reģioniem, tiks izsaukta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, kas attiecīgi veiks nepieciešamos pasākumus.

Arī Ogres Valsts ģimnāzijas sekretariātā aģentūrai LETA pavēstīja, ka bērniem e-klasē tika izsūtītas SPKC rekomendācijas un, ja bērni ir ceļojuši, tad pedagogi noskaidro, kuras zemes viņi apmeklējuši. Tāpat ģimnāzijā aģentūrai LETA stāstīja, ka SPKC vēstules saturs kopā ar skolotājiem pārrunāts klases stundās un bērniem sniegta skolai pieejamā informācija par koronavīrusu.

Turpretī Juglas vidusskolas direktore Aija Melle aģentūrai LETA pastāstīja, ka informāciju par to, kā jārīkojas saistībā ar koronavīrusa draudiem, nupat kā saņemta no pilsētas galvenās skolu ārstes. Klašu audzinātāji šo informāciju nodošot skolēniem klases stundās. Vaicāta, vai bērniem skolotāji jautā, kurp viņi brīvdienās vai skolas laikā devušies, Melle atbildēja noraidoši. Viņa skaidroja, ka tā ir privāta lieta, kurp bērni dodas. Skolēniem sava prombūtne esot tikai jāsaskaņo ar skolotāju, un tālākais jau esot vecāku atbildība.

"Mēs atbildam tikai par skolas braucieniem, jo skolotājs tāpat neietekmēs, vai bērns ar ģimeni dosies ceļojumā vai nē," pauda Melle.

Kā vēstīts, jaunais koronavīruss pirmo reizi konstatēts 2019.gada 31.decembrī Ķīnā. Kopš tā laika tas reģistrēts vēl vairākos desmitos valstu. Latvijā neviens jaunā vīrusa gadījums nav konstatēts.

Ja Latvijā tiktu konstatēts jaunais koronavīruss "Covid-19", pilnīgi droši "pirmajā vilnī" vienlaikus specifisko aprūpi varētu nodrošināt 100 cilvēkiem, bet ir arī rīcības plāns gadījumam, ja saslimušo skaits būtu lielāks, otrdien pēc Krīzes vadības padomes sēdes paziņoja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Viņa uzsvēra, ka ir apzināts gan gultas vietu skaits, gan karantīnas vietu skaits gadījumā, ja cilvēki būtu jāārstē un jāizolē gan Rīgā, gan reģionos.

Latvijas Veselības ministrija (VM) no 24.februāra par koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, uz kurām attiecināti īpaši pasākumi noteikusi Ķīnu, Dienvidkoreju, Irānu, kā arī Itālijas Lombardijas un Veneto apgabalus.

Speciālisti iesaka izvērtēt ceļojuma nepieciešamību uz minētajām koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām, kā arī ceļojuma laikā ievērot vispārējos profilakses pasākumus un sekot līdzi vietējo varas iestāžu norādījumiem.

Ceļotājiem, kuri atgriežas no šīm vietām, jānovēro sava veselība turpmākās 14 dienas. Parādoties saslimšanas simptomiem, piemēram, paaugstinātai ķermeņa temperatūrai, klepum, rīkles iekaisumam un apgrūtinātai elpošanai, VM iesaka ierobežot kontaktus ar ģimenes locekļiem un citām personām, nekavējoties zvanīt 113 un informēt ārstniecības personas par simptomiem un ceļojumu uz koronavīrusa skartajām valstīm vai teritorijām.

Savukārt bērniem rekomendēts divas nedēļas neapmeklēt izglītības iestādi. Pēc atgriešanās no minētajām vīrusa skartajām valstīm vecākiem par bērnu piešķirs divu nedēļu darbnespējas lapu.

Latvijā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.

Svarīgākais