Šuplinska apšauba tiesas spriedumu Muižnieka lietā

 
©Romāns Kokšarovs/F64 Photo Agency

Izglītības ministrei Ilgai Šuplinskai (JKP) nav pārliecības par Administratīvās tiesas sprieduma pareizumu lietā par Indriķa Muižnieka neapstiprināšanu Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā, izriet no ministres sacītā žurnālistiem.

Šuplinska ļāva noprast, ka tiks apsvērta iespēja pārsūdzēt Administratīvā rajona tiesas spriedumu, norādot, ka "mēs vēl nezinām, kāds būs galīgais tiesas spriedums".

Viņa akcentēja, ka Izglītības un zinātnes ministrijai, kā arī valdībai, ir mēnesis, lai izšķirtos par turpmāko rīcību.

Jautāta, vai neplāno atkāpties, Šuplinska atbildēja ar pretjautājumu, taujājot, kāds būtu pamats viņai atkāpties no amata.

Savukārt uz jautājumu par to, vai ministre aizvien uzticas saviem juristiem, Šuplinska atbildēja, ka viņa nevis tic, bet lasa likumu. "Grūti pateikt, vai tiesa salāgo to, kas ir rakstīts likumā ar konkrēto procesu, kā tas ir noticis. Tiesa nav pieņēmusi liecības, turklāt patlaban ir arī papildu pierādījumi," teica politiķe.

Šuplinska arī pēc valdībai nelabvēlīga tiesas sprieduma par Indriķa Muižnieka neapstiprināšanu Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā saglabā Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) uzticību.

Kariņš pēc koalīciju veidojošo partiju Sadarbības sanāksmes žurnālistiem atzina, ka vēl nav izlasījis spriedumu, taču vienlaikus akcentēja, ka valdībai ir jāskatās uz darāmajiem darbiem, nevis jātiesājas.

"Manuprāt, valdībai ir jāskatās uz darāmajiem darbiem, konkrētām reformām augstākajā izglītībā. [..] Valdības pašmērķis nav tiesāties. No tiesāšanās vienmēr jēga ir izvairīties, ja var. Galvenais uzsvars ir uz uzlabojumiem," sacīja premjers, gan solot sarunu ar Šuplinsku. Līdzīgi premjers bija izteicies jau pēc iepriekšējiem valdībai nelabvēlīgajiem lēmumiem šajā tiesvedībā, taču Šuplinskai un viņas pārstāvētajai Jaunajai konservatīvajai partijai bija izdevies panākt tiesāšanās turpināšanu.

Jautāts, vai Šuplinska arvien saglabā premjera uzticību, Kariņš atbildēja: "Mana uzticība ministrei nemainās."

Valdības vadītājs pauda, ka ministres galvenais darbs ir strādāt pie sistēmas uzlabojumiem, savukārt stāsts par tiesāšanos ir "blakus stāsts". "Es iepazīšos ar lēmumu, bet es arī palieku pie tā, ka valdības pašmērķis nav tiesāties," atkārtoti norādīja Kariņš.

Kā ziņots, Administratīvā rajona tiesa atzinusi par prettiesisku valdības lēmumu Muižnieku neapstiprināt LU rektora amatā, liecina aģentūras LETA rīcībā esošais tiesas spriedums.

Tiesai apmierinot Muižnieka pieteikumu, tā atzina par prettiesisku, kā arī atcēla Ministru kabineta pērnā gada 29.augusta rīkojumu, ar kuru Muižnieks netika apstiprināts LU rektora amatā.

Vienlaikus tiesa nosprieda, ka Ministru kabinetam trīs nedēļu laikā no šā sprieduma spēkā stāšanās dienas atkārtoti jālemj par Muižnieka apstiprināšanu LU rektora amatā, ņemot vērā spriedumā konstatētos faktus un to juridisko vērtējumu. Tāpat tiesa piespieda no valsts par labu Muižniekam samaksāto valsts nodevu - 30 eiro.

Spriedumu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā viena mēneša laikā no tā sastādīšanas dienas, iesniedzot apelācijas sūdzību Administratīvās rajona tiesas Rīgas tiesu namā.

Izglītības un zinātnes ministrija aģentūru LETA informēja, ka ministrija iepazīsies ar sprieduma saturu un tuvākajā laikā lems par savu pozīciju un turpmākajiem soļiem.