Konkurss "100 vēstures mirkļi novadā - vietas un cilvēki" aicina jauniešus pētīt Latvijas vēsturi
 
©Dāvis Ūlands, F64 Photo Agency

Lai veicinātu jauniešu interesi un izpratni par Latvijas vēstures līkločiem, Eiropas Parlamenta deputāte Prof. Inese Vaidere jau otro reizi izsludina konkursu 10.-12. klašu skolēniem - „100 vēstures mirkļi novadā - vietas un cilvēki”. Konkursa mērķis ir apzināt un apkopot stāstus, kas atklātu skolēnu dzimto vietu vēl neatklāto vēsturi. Konkursa uzvarētājiem būs iespēja doties ceļojumā uz Briseli un viesoties pie Eiropas Parlamenta deputātes Prof. Ineses Vaideres.

Nefiksētās vēstures liecības aiziet līdz ar vēstures lieciniekiem. Fakti, notikumi un liecības, ko zina stāstīt vecāki, vecvecāki, radinieki, kaimiņi un citi, kas var atklāt vēl neatklātus stāstus par savas dzimtās vietas - mājas, ielas, pilsētas, novada - vēsturi un to, kā dažādi notikumi ietekmējuši līdzcilvēku likteņus vai ikdienu. Īpašu uzmanību skolēni tiek mudināti pievērst sadzīvei un īpatnībām, kas raksturo cilvēku dzīvi konkrētajā laika periodā. Forma, kādā stāstīt par savu dzimto apkārtni un līdzcilvēkiem ir katra konkursa dalībnieka paša ziņā - tas var būt apraksts, video filma, prezentācija, plakāts vai arī kas cits.

“Ņemot vērā lielo atsaucību pirmajā konkursā, kad tika iesūtīti pussimts darbu nolēmu, ka ir nepieciešams izsludināt konkursu atkāroti, jo ir tik daudz neatklātu, bet vēsturei nozīmīgu stāstu par Latviju. Pirmā konkursa darbos pamanīju, ka jaunieši ar patiesu interesi pēta un atklāj par savu vecvecāku, radinieku un skolotāju pagātni. Radītie darbi - īsfilmas, intervijas un esejas kalpo kā īpašs stāsts par pagātni attiecīgajā novadā, un ir patiesi noderīgs materiāls novadu muzejiem,” atklāj I. Vaidere.

Dalība konkursā var kalpot par skolu projektu nedēļas galveno aktivitāti, turklāt oriģināli un kvalitatīvi izstrādāti darbi bagātinās vietējo skolu, pilsētu muzeju un novadpētniecības centru vēstures materiālu kopumu.

Konkurss norisināsies no 2018. gada 10. oktobra līdz 2018. gada 10. decembrim. Dalībniekiem darbi jāiesniedz, sūtot tos uz e-pastu: inese.vaidere-office@europarl.europa.eu. Savukārt līdz 2018. gada 20. decembrim žūrija noteiks labākos darbus un to autorus aicinās uz fināla pasākumu Rīgā. Finālistu saraksts tiks publicēts arī Eiropas Parlamenta deputātes Ineses Vaideres mājaslapā http://www.inese-vaidere.lv/ sadaļā Aktualitātes, kur būs pieejams arī konkursa detalizēts nolikums.