Turpmāk likums atļaus par pedagogu strādāt plašākam tiesāto lokam – arī par smagu vai sevišķi smagu noziegumu izdarīšanu. Izvērtēšanas process gan paliks iepriekšējais: iepriekš sodīto personu komisija pieņems lēmumu par atļaujas izsniegšanu vai tās atteikšanu. Līdz šā mācību gada sākumam kopumā izsniegti 164 šādi dokumenti, bet sešiem atteikts.
Iestādēs, kurās uzturas bērni līdz 18 gadu vecumam, nedrīkstēs strādāt personas, kuras sodītas par vardarbību, vardarbības piedraudējumu, noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību
Izglītības kvalitātes valsts dienests (kvalitātes dienests) turpmāk varēs izvērtēt visas personas, kas sodītas par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, un izsniegt atļauju šīm personām strādāt par pedagogu, - to paredz tikko Saeimas pieņemtie grozījumi Izglītības likumā. Iepriekš tas attiecās tikai uz tiem, kas sodīti par kriminālpārkāpumu vai mazāk smagu noziegumu, un kvalitātes dienestam nebija tiesību lemt par atļaujas piešķiršanu par smagos vai sevišķi smagos noziegumos notiesātajiem, skaidro kvalitātes dienesta pārstāve Jana Veinberga. Viņa norāda, ka līdz šim no tiem, kas vērsušies kvalitātes dienestā un saņēmuši atļauju, visbiežāk bijis piespriests sods par braukšanu alkohola reibumā, grāmatvedības pārkāpumiem, zādzību nelielā apmērā vai tādu, kas paveikta pusaudžu vecumā. Atteikts tām personām, kuras izdarījušas vairākkārtējus noziedzīgus nodarījumus, no to izdarīšanas un soda dzēšanas pagājis neilgs laiks (lai komisija gūtu pārliecību, ka cilvēks ir pārdomājis izdarīto un līdzīgus pārkāpumus neatkārtos), un komisija pārrunās ar atļaujas pretendentu neguva pārliecību, ka viņš izdarīto ir nožēlojis un viņa rīcība nekaitēs izglītojamo interesēm.
J. Veinberga min arī konkrētu piemēru, kad nācies atteikt. Cilvēks pusaudža gados dzērumā ar diviem draugiem izsitis pagraba logu un nozadzis vienu vīna pudeli. Šāds nodarījums kvalificēts kā īpaši smags, jo paveikts grupā. Tas pats attiecas uz krāpšanos ar nodokļiem - par tādiem pārkāpumiem iepriekš tika liegts strādāt izglītības iestādē. Arī par huligānismu tiesātajiem. Turpmāk vērtēs, vai tas bija vērsts pret īpašumu vai cilvēku (un arī - vai pieaugušo vai bērnu). Šādos gadījumos, ja izvērtējums ir pozitīvs, kvalitātes dienests var piešķirt atļauju strādāt ar pieaugušajiem.
J. Veinberga vērš uzmanību uz to, ka tāpat kā līdz šim iestādēs, kurās uzturas bērni līdz 18 gadu vecumam, nedrīkstēs strādāt personas, kuras sodītas par vardarbību, vardarbības piedraudējumu, noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību, kurām tiesa ir piemērojusi Krimināllikumā noteiktos medicīniska rakstura piespiedu līdzekļus.
Izvērtēšanas process, lai lemtu par atļaujas piešķiršanu strādāt par pedagogu, būtiski nemainīsies.
Iepriekš sodīto personu komisija izvērtēs dokumentus, uzklausīs personas un, ņemot vērā nozieguma raksturu, attieksmi pret izdarīto, raksturojumu, pedagoģiskos mērķus un citus aspektus, pieņems lēmumu par atļauju vai atteikumu strādāt par pedagogu. Tāpat kā līdz šim tas būs rūpīgs un vispusīgs process, un tas nozīmē, ka būs personas, kam liegs strādāt par pedagogu.
Jāatgādina, ka 1999. gadā stājās spēkā Izglītības likums, kas noteica vispārēju aizliegumu strādāt par pedagogu personām, kas sodītas par tīšu noziegumu un nav reabilitētas.