Sakarā ar pāreju uz mācībām latviešu valodā, "Saskaņa" varētu vērsties ST

© Dmitrijs Suļžics, F64 Photo Agency

Opozīcijas frakcija "Saskaņa" varētu vērsties Satversmes tiesā (ST), ja Valsts prezidents Raimonds Vējonis izsludinās likumu grozījumus par pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā, sacīja deputāts Igors Pimenovs (S).

Politiķis skaidroja, ka par šo jautājumu tiks lemts pēc tam, kad likumi tiks vai netiks izsludināti. Ja prezidents likumu grozījumus izsludinās, tad Pimenovs būtu izbrīnīts, ja "Saskaņa" nevērstos ST, apstrīdot šo regulējumu.

Kā ziņots, Vējonis izsludinās grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā, šodien pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Māri Kučinskis (ZZS) paziņoja Valsts prezidents.

Viņš skaidroja, ka mācības vidusskolā latviešu valodā nodrošinās vienlīdzīgas iespējas visiem jauniešiem iegūt kvalitatīvu izglītību, kas ir arī valsts pamatmērķis - kvalitatīva izglītība jauniešiem un viņu konkurētspēja darba tirgū.

22.martā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz ar 2019./2020.mācību gadu mazākumtautību izglītības iestādēs sākt pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā vidusskolu posmā.

Pirmsskolā, sākot no piecu gadu vecuma, 2018./2019.mācību gadā tiks sākta jauno izglītības vadlīniju ieviešana, kas paredz būtiski palielināt latviešu valodas lomu mācīšanās procesā, nodrošinot mazākumtautību bērnu sekmīgu integrāciju sākumskolā.

Pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā plānots sākt 2019./2020.mācību gadā - tad ir paredzēts sākt pāreju no esošajiem pieciem mazākumtautību izglītības modeļiem uz jauniem trim mazākumtautību izglītības modeļiem pamatizglītībā. Šajā pašā gadā tiks sākta secīga pāreja uz jaunu bilingvālās izglītības modeli 7.-9.klasēs, paredzot, ka ne mazāk kā 80% no mācību satura tiek mācīti valsts valodā, ieskaitot svešvalodas. Tāpat 2019./2020.mācību gadā valsts pārbaudījumi 9.klasēm notiks tikai latviešu valodā.

No 2020./2021.mācību gada vispārējās izglītības iestādēs 10. un 11.klasē visi vispārizglītojošie priekšmeti tiks pasniegti latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

Gadu vēlāk - no 2021./2022. mācību gada visā vidusskolas posmā visi vispārizglītojošie priekšmeti tiks mācīti latviešu valodā, tāpat saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus (moduļus).

Svarīgākais