Pēc incidenta ar Kamerūnas jauniešiem, kuri vēlējās studēt Latvijā un bija jau uzņemti Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU), taču saņēma Latvijas vīzu atteikumu no Latvijas vēstniecības Maskavā, RTU vērš sabiedrības uzmanību un aicina atbildīgās institūcijas sadarboties efektīva mehānisma izveidei, kas veicinātu Latvijas augstākās izglītības eksportu.
Kā aģentūru informē RTU Ārzemju studentu departamenta direktors Igors Tipāns, Kamerūnas studenti bija tiesīgi pretendēt uz studijām RTU, jo viņu izglītības dokumenti saskaņā ar Akadēmiskās informācijas centra atzinumu bija atbilstoši, lai sāktu studijas Latvijā. Izglītības dokumenti bija attiecīgi legalizēti Kamerūnas un Latvijas konsulārajās iestādēs.
RTU ir iebildumi pret Latvijas vēstniecības Maskavā konsulāro darbinieku rīcību attiecībā uz Kamerūnas pilsoņiem. Pēc RTU rīcībā esošās informācijas, sešiem no deviņiem Kamerūnas pilsoņiem vīzu intervijas netika veiktas, lai gan vīzu intervija, kā to vairākkārt ir uzsvērušas Latvijas konsulārās amatpersonas, ir viena no būtiskākajām procedūrām, lai tiktu pieņemts lēmums par vīzas piešķiršanu vai noraidījumu.
Tāpat Kamerūnas studenti netika informēti par vīzas atteikuma faktu, jo, pēc jauniešu sniegtās informācijas, studentiem pases izsniedza nevis vēstniecības konsulārais darbinieks, bet gan vēstniecības apsargs, kurš nerunāja angliski.
Komentēt vīzas atteikuma faktu nav RTU kompetencē, taču RTU vērš uzmanību uz Latvijas konsulāro dienestu darbu un aicina konsulāro dienestu darbiniekus ievērot Eiropas Savienības vispārpieņemtās normas vīzu jautājumu izskatīšanā.
Tipāns atzīst, ka, neraugoties uz aktīvajām diskusijām par Latvijas augstākās izglītības eksporta nepieciešamību, Latvijā nav radīts normāls mehānisms, lai to valstu studenti, kurās nav Latvijas pārstāvniecību, varētu iebraukt Latvijā un sākt studijas.
"Sadarbojoties Ārlietu ministrijai (ĀM), Iekšlietu ministrijai, Izglītības un zinātnes ministrijai un ieinteresētajām augstskolām, šāds mehānisms ir nekavējoties jārada," uzsver Tipāns.
Kā ziņots, Kamerūnas iedzīvotāji dokumentus inženierzinātņu studijām RTU sākuši kārtot pirms astoņiem mēnešiem. Kad jaunieši saņēma RTU apliecinājumu par uzņemšanu augstskolā, kā arī Latvijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes atļauju iebraukt un uzturēties valstī, kamerūnieši devās uz Latvijas vēstniecību Maskavā, lai saņemtu vīzas iebraukšanai Latvijā. Tomēr vīzas jauniešiem netika izsniegtas, kā arī netika sniegti paskaidrojumi par vīzu atteikumu.
Savukārt ĀM uzskata, ka lēmums par vīzu atteikumu studēt gribošiem Kamerūnas iedzīvotājiem pieņemts "visaugstākajā mērā atbildīgi un pamatoti". Ministrija arī norāda, ka tai nav pienākuma izskaidrot sava lēmuma iemeslus.