Krāslavas novadā prettiesiski grozīti darba līgumiem ar izglītības iestāžu darbiniekiem, pārkāpjot Izglītības likumā noteikto pašvaldības kompetenci izglītībā, informēja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībā (LIZDA).
Arodbiedrība saņēmusi vairāku Krāslavas novada izglītības iestāžu arodorganizāciju priekšsēdētāju vēstuli par to, ka Krāslavas novada izglītības iestādēs tiek pārslēgti darba līgumi.
Krāslavas novada dome vasarā pieņēma lēmumu ar 1.augustu izveidot Krāslavas novada Izglītības pārvaldi, reorganizējot Krāslavas novada Izglītības un kultūras nodaļu. Ar visiem izglītības iestāžu darbiniekiem (pedagogiem un tehniskajiem darbiniekiem) tika noslēgtas vienošanās par grozījumiem iepriekš noslēgtajos darba līgumos, norādot, ka turpmāk Krāslava būs vienīgā pašvaldība visā Latvijā, kur novada izglītības iestāžu vadītāju vietā darba devējs būs pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Lidija Miglāne.
LIZDA norāda, ka šāda rīcība neatbilst Izglītības likuma normatīvajam regulējumam, jo atbilstoši likumam pašvaldībām noteikta kompetence izglītībā, ar kuru noteikts, ka pašvaldība pieņem un atbrīvo no darba tās padotībā esošo vispārējās izglītības iestāžu vadītājus. Darba devēja funkcijas izglītības iestādē ir deleģētas izglītības iestādes vadītājam, kurš saskaņā ar Izglītības likumu patstāvīgi lemj par izglītības iestādes intelektuālo, finanšu un materiālo līdzekļu izmantošanu un nosaka izglītības iestādes darbinieku darba samaksu, kas nav mazāka par Ministru kabineta noteikto darba samaksu.
Darba devēja funkcijās ietilpst, piemēram, darba pienākumu un darba samaksas noteikšana darbiniekiem, tarifikācijas apstiprināšana iestādes pedagogiem, darba aizsardzības pasākumu nodrošināšana izglītības iestādē, iekšējās kārtības un darba kārtības noteikumu apstiprināšana, rīkojumu izdošana un daudzi citi pienākumi.
LIZDA uzskata, ka Krāslavas novada pašvaldība nav izvērtējusi sava lēmuma sekas, kā arī nav precizējusi esošo izglītības iestāžu vadītāju statusu un atbildību par izglītības iestādi kopumā.
LIZDA ir vērsusies pie Krāslavas novada domes priekšsēdētāja Gunāra Upenieka, taču atbildi līdz šim brīdim nav saņēmusi. Savukārt LIZDA Krāslavas novada arodorganizācijas biedri ir vērsušies Izglītības un zinātnes ministrijā, kā arī Latgales reģionālajā valsts darba inspekcijā, kuras, kā norādīja LIZDA, normatīvo aktu nepildīšanā neiedziļinās pēc būtības, bet aicina vērsties citās valsts institūcijās.
LIZDA par radušos situāciju, kurā tiek klaji diskreditēts izglītības iestāžu vadītāju statuss, ir informējusi arī Latvijas izglītības vadītāju asociācijas (LIVA) vadību un aicina iestāties kopā pret izveidojušos situāciju Krāslavas novada pašvaldībā, lūdzot pašvaldību veikt izmaiņas pieņemtajos lēmumos atbilstoši Izglītības likuma un Darba likuma normatīvajam regulējumam.
"Šāds tiesiskais nihilisms praksē ir sastopams pirmo reizi," piekodināja arodbiedrībā.