Rīgas Ekonomikas augstskolas Absolventu asociācija prasa valsts valodas zināšanu prasības atcelšanu šīs augstskolas rektoram.
Šodien asociācijas priekšsēdētājs Māris Simanovičs Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS), izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim (V), Saeimas frakcijām, kā arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai iesniedza protesta vēstuli par situāciju, kas radusies ar augstskolas rektora iespējamo neapstiprināšanu amatā valsts valodas nezināšanas amatam atbilstošā līmenī dēļ.
Simanovičs aģentūrai LETA uzsvēra, ka izglītība nevar būt politiskas dabas jautājums, jo izglītība ir vērtība, kas raksturo nāciju un ir viena no identitātes pazīmēm. "Vai nu mēs esam izglītota nācija, kas ir atvērta starptautiskajām zināšanām, vai arī tādi neesam," sacīja Simanovičs.
Simanovičs ministram iesniedza vēstuli, kurā pausta ideja par to, ka izglītībai Latvijā jābūt starptautiski konkurētspējīgai. Vēstulē pausta pārliecība, ka ir jānodrošina mehānismi, lai Latvijā varētu pasniegt starptautiski atzīti akadēmiķi, turklāt lai viņi varētu arī vadīt augstskolas, esot ieinteresētiem to darīt.
Ņemot vērā Šadurska solījumu augstskolas rektora amatā apstiprināt to kandidātu, kas augstskolai būtu vispiemērotākais, ļaujot noprast, ka, ja augstskola šim amatam virza līdzšinējo rektoru Andersu Pālsovu, Izglītības un zinātnes ministrija viņu arī varētu virzīt, Simanovičs pauda, ka viņš novērtē ministra norādi. Taču Simanoviš vienlaikus uzsvēra, ka ir vēlēšanās diskusijās nonākt pie vienota kopsaucēja, neraugoties uz kādām nacionālistiski noskaņotām interesēm.
Simanovičs skaidroja, ka Rīgas Ekonomikas augstskolai būtu jāatceļ valsts valodas zināšanas prasības tās vadītājam.
Uz jautājumu, vai prasības atcelšana vienai augstskolai nepavērtu iespēju durvis arī citām augstskolām pieprasīt ierobežojuma atcelšanu, Simanovičs norādīja, ka ir jāsaprot, ko valsts vēlas panākt ar šādiem ierobežojumiem un augstākajā izglītībā kopumā.
"Ja ir uz starptautiska līguma pamata dibināta augstskola, tad kāds pamats tai ir uzlikt šādas nacionālas prasības? Protams, ir diskusija par to, vai ļaut augstskolas vadīt krievvalodīgajiem, taču es uzskatu, ka, ja ir kāda izglītības reforma, tajā mūs interesē viens punkts - Rīgas Ekonomikas augstskolas ilgtermiņa, stabilitāte, neatkarība un konkurētspēja starptautiskā mērogā," sacīja Simanovičs.
Rīgas Ekonomikas augstskola tika izveidota kā starptautisks sadarbības projekts ar domu, ka tajā mācīsies studenti no Baltijas valstīm, skaidroja augstskolas Absolventu asociācijas valdes loceklis Jānis Teteris. "Ja sākotnēji bija tādi noteikumi, tad kāpēc tagad tie būtu jāmaina? " jautāja Teteris.