Internātvidusskolas vēl tikai nākamgad saņems valsts finansējumu, arī Vecbebru profesionālā un vispārizglītojošā internātvidusskola ar 160 audzēkņiem ir to skaitā. Kokneses novada pašvaldība šaubās, vai spēs no sava budžeta atvēlēt aptuveni miljonu eiro mācību iestādes uzturēšanai. Līdz ar to aktualizējies jautājums par tās turpmāko pastāvēšanu. Pret šādiem plāniem vakar piketēja audzēkņu vecāki un pedagogi.
«Šobrīd neko neorganizējam un arī nelikvidējam,» Neatkarīgajai skaidroja Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris, sacelto ažiotāžu nodēvējot par «preses pīli». Taču, zinot Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) plānus no 2018. gada pārtraukt internātskolu finansēšanu, jau laikus gribot informēt vecākus, pašvaldības darbiniekus un pedagogus par situāciju, kas var izveidoties nākamā mācību gada sākumā, kad nauda vairs netiks dota pašvaldību profesionālajām skolām, bet internātskolām - no 2018. gada 1. janvāra. Šobrīd skolas budžets esot 1,3 miljoni eiro, no kuriem miljons nāk no IZM. Kokneses novads nevarot atļauties no savas kabatas novirzīt tik lielu naudu vienas skolas uzturēšanai, jo jau tā šobrīd puse pašvaldības budžeta aiziet izglītībai. Vecbebri ar tās 160 audzēkņiem un 68 darbiniekiem nebūt nav vienīgā pašvaldības izglītības iestāde: ir vēl Kokneses vidusskola (400 skolēnu), Bebru pamatskola (80), Pērses sākumskola (30), Bormaņu speciālā internātskola un divi bērnudārzi. Patlaban neesot skaidras atbildes, ko darīt audzēkņiem, kas sākuši apgūt profesiju. Pateikt, ka jāiet prom no skolas? Un ko teikt internātskolas bērniem (vairākums ir no mazturīgajām ģimenēm) un viņu vecākiem? «No Kokneses ir tikai daļa bērnu, pārējie no citām pašvaldībām. IZM mums iesaka pašvaldībām pašām finansēt. Bet mēs nevaram piespiest citas vietvaras maksāt,» teic D. Vingris, neslēpjot neapmierinātību ar IZM «nepastāvību», - pirms trim gadiem tā atbalstījusi izveidoto skolas modeli, apvienojot profesionālās izglītības programmas un internātskolu. Bet tagad tā pasaka, ka tāds tai vairs nav vajadzīgs, lai pašvaldība dara, ko grib. Domes priekšsēdis cerot, ka līdz 2017. gada martam saņems skaidru atbildi, kā tad tālāk būs.
IZM norāda, ka nav saņēmusi no Kokneses domes rakstisku skaidrojumu par situāciju Vecbebru skolā, bet atgādina, ka jebkurā gadījumā par izglītības iestāžu reorganizāciju jālemj pašvaldībām. Ministrija vērš uzmanību uz to, ka tikai 85 Vecbebru bērni nāk no trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm, kuri tad tiek finansēti no valsts kabatas, bet 95 mācās maksas grupās un ES struktūrfondu finansētajās profesionālās izglītības grupās. Pērn valsts finansēto bērnu bija 134, kas ir par 50 vairāk nekā tagad. «Gan Vecbebros, gan citās internātskolās mācās bērni ne tikai no konkrētā novada, bet arī citiem novadiem un pagastiem, tāpēc IZM gan kontekstā ar normatīvajos aktos noteikto, gan internātskolu turpmākās pastāvēšanas vīziju ir aicinājusi visas iesaistītās puses diskutēt par pašvaldību savstarpējo norēķinu kārtību, un šāda diskusija starp IZM, Finanšu ministriju, Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Lielo pilsētu asociāciju un pašvaldībām ir uzsākta, meklējot optimālāko risinājumu,» par iespējamo risinājumu visai izvairīgi atbild IZM.