"Brexit" varētu ietekmēt Latvijas skolu absolventu mācības Lielbritānijā

© Scanpix

Daudzi Latvijas skolu absolventi par studiju vietu izvēlas Lielbritāniju, īpaši Skotiju, kas nodrošina bezmaksas studijas, tāpēc Lielbritānijas lēmums par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) vistiešāk var ietekmēt šo studentu mācības.

Kā liecina Latvijas pozīcija par valsts interesēm iespējamajās ES un Lielbritānijas sarunās par izstāšanos no ES, Lielbritānija kā līdzšinējā ES dalībvalsts augstākās izglītības un zinātnes jomā ir ilglaicīga un nozīmīga Latvijas sadarbības partnere un daudzos gadījumos tāda partnere, no kuras ir gūta nozīmīga pieredze un idejas izglītības pārmaiņu un inovāciju jomā.

Daudzi Latvijas skolu absolventi par studiju vietu izvēlas tieši Lielbritāniju, īpaši Skotiju, kas nodrošina bezmaksas studijas, tāpēc Lielbritānijas lēmums par izstāšanos no ES vistiešāk var ietekmēt šo studentu mācības, jo uz Lielbritāniju vairs neattiektos prasība nodrošināt Latvijas studentiem pieeju studijām ar tādiem pašiem noteikumiem kā Lielbritānijas studentiem, pausts pozīcijā.

Tāpat tajā norādīts, ka pašā Lielbritānijā šobrīd darbojas 21 latviešu neformālās izglītības mācību iestāde, kuras piedāvā latviešu bērniem apgūt latviešu valodu un kultūru. Latvija sniedz tiešu finansiālo atbalstu latviešu nedēļas nogales skolām. Tā, piemēram, pagājušajā gadā konkursa kārtībā izraudzītas 24 skolas Eiropā, kas saņēmušas finansiālo atbalstu telpu īres, apdrošināšanas, skolotāju ceļa izdevumu kompensācijai.

Latviešu skolām Lielbritānijā 2014.gadā piešķirts 5172 eiro un 2015.gadā - 8662 eiro. Finansējumu latviešu skolām Eiropā administrēja Eiropas Latviešu apvienība. Šobrīd latviešu diasporas izglītībai Lielbritānijā tiek izmantots ES regulējums, taču turpmāk šis jautājums varētu būt jārisina divpusēji.

Lielbritānijas referenduma iznākuma rezultātā iespējamās politiskās un finansiālās sekas Latvijai ir iespējamas Eiropas skolu turpmākajā darbībā. Eiropas skolas ir paredzētas ES darbinieku bērnu izglītošanai, un tās ir oficiāla valsts izglītības iestāde, ko kopīgi pārrauga ES dalībvalstu valdības.

Šobrīd darbojas 14 Eiropas skolas, kurās kopā mācās 24 467 skolēni. Eiropas skolas ir izveidotas ne tikai Luksemburgā un Beļģijā, bet arī citās ES valstīs, kurās atrodas ES iestādes vai aģentūras un citas institūcijas. Angļu valodas plūsmā, ko nodrošina un finansē Lielbritānija, attiecīgās klašu grupās pārsvarā mācās skolēni, kuru dalībvalstis nenodrošina savu valodas plūsmu.

Kopš 2004.gada Latvijas bērnu skaits, kuri mācās kādā no Eiropas skolām, pieaug. Ja 2010./2011.mācību gadā Eiropas skolās mācījās 115 Latvijas skolēni, tad 2015./2016.mācību gadā Eiropas skolā mācījās 217 skolēni. Eiropas skolas skolēni mācās angļu, franču vai vācu valodas plūsmās. 2015./2016.mācību gadā angļu valodas plūsmā mācījās 109 Latvijas skolēni.

Svarīgākais