Vairāk nekā 4,5 miljoni eiro un sešus gadus ilgs darbs Izglītības un zinātnes ministrijai ļāvuši izkustināt no mirušā punkta izglītības iestāžu digitālo vajadzību apvienošanu vienā resursā – skolas.lv. Eksministra Roberta Ķīļa domugrauds pagājušajā nedēļā nomainīts pret esošās ministres Inas Druvietes citātu, bet pērnā gada ziņām priekšā aizliktas šī gada 15. maija aktualitātes izglītības jomā. Domājams, tas noticis vien tāpēc, ka Neatkarīgā painteresējās par grandiozā projekta virzību.
Citas radikālas izmaiņas pagaidām nav manāmas, un pat atbalsta dienesta telefona numurs norādīts aplams, jo nav vēl ko atbalstīt. Neatkarīgā jau vēstīja, ka pārdesmit skolas pērn pieteicās par dižportāla izmēģinātājām, taču piloti pievīlās. Pieteiktās funkcijas esot labas un daudzveidīgas, taču bez atbalsta otrā pusē tās nestrādā. Var ērti izveidot mācību uzdevumu kādā priekšmetā, bet ielikt portālā nevar. Šādā situācijā skolotājiem nav motivācijas pārvākties no jau pazīstamajām vidēm: e-klase.lv, mykoob.lv, uzdevumi.lv uz kaut ko pilnīgi jaunu un faktiski nestrādājošu.
Tajā pašā laikā milzīgā naudas summa, ko valsts ieguldījusi skola.lv projektā, prasa vismaz dekoratīvu atdevi. Martā ministrija vēstīja, ka viss tūliņ notiks: «funkcionalitāte atrodas produkcijas vidē un strādā jaunajā serveru infrastruktūrā», vēl tikai jānokomplektē komanda, kas ir Valsts izglītības satura centra (VISC) uzdevums. Taču te sākās kārtējais sastrēgums. «IZM atzīst, ka portāla izstrādes procesā un kvalitatīvas tā darbības nodrošināšanā līdz šim ir bijušas problēmas,» raksta ministrijas Komunikācijas un dokumentu pārvaldības nodaļa. Darbiniekus grūti atrast, jo nepieciešama «unikāla kompetence» ar zināšanām izglītības, informācijas tehnoloģiju un komunikācijas nozarēs. Unikālo vakanču sludinājumi VISC mājaslapā gan netika likti. Laikam nav jēgas aicināt darbā cilvēkus, ja viņiem nevar nodrošināt piekļuvi darbarīkam. «Diemžēl VISC no IZM vēl nav saņēmis portāla dokumentāciju un autorizācijas rīkus,» pirms nedēļas skaidroja formālie portāla administratori.
Izrādās, tikai 13. maijā ministrija nodeva VISC autorizēto pieeju portālam – dienu pēc tam, kad Neatkarīgā apjautājās par 4,5 miljonu likteni. Kamēr ministrija šādā garā muļļājas, dižportāla garantijas termiņš jau pērn novembrī ir beidzies. Ministrija sistēmas izstrādātājai a/s Datorzinību centrs joprojām gan pārmet pērn un aizpērn konstatētas kļūdas un nepilnības sistēmā: «Pēc kļūdu novēršanas IZM, lai pārliecinātos par produkta kvalitāti un kļūdu neesamību, pašlaik veic atkārtotu kvalitātes pārbaudi.» Uzņēmuma vadītājs Andris Ķikāns tikmēr stāsta, ka pēc dažu sīku kļūdu izlabošanas nekāda atgriezeniskā saite no ministrijas nav saņemta un pēc būtības visi termiņi jau iztecējuši. Žēl, ka sistēma tā arī netika laista tautās lietošanai.
No ministrijas skaidrojuma izriet, ka nākamajā mācību gadā portāls skolas.lv tomēr tiks iekurbulēts. «Tagad, kad ir sakārtota normatīvā bāze un noteikta atbildīgā institūcija, kad VISC nodotas attiecīgās funkcijas un atbildība, tostarp piešķirts nepieciešamais finansējums, IZM pastiprināti sekos līdzi portāla darbībai un satura kvalitātei.»
Jācer, ka šī darbība ieinteresēs arī skolas, jo pretējā gadījumā milzīgās investīcijas būs ieguldītas nevienam nevajadzīgā rīkā.