Ņemot vērā to, ka valstī spēkā esošie normatīvie akti neparedz reģionālās valodas statusu kādai Latvijā lietotai valodai, valodas paveidam, dialektam vai izloksnei, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) pašlaik nesaskata iespējas risināt jautājumu par reģionālās valodas statusa piešķiršanu latgaliešu valodai.
Jau ziņots, ka novembrī ar aicinājumu izstrādāt pasākumu plānu latgaliešu dialekta kā reģionālās valodas statusa noteikšanai klajā nāca 2.starptautiskās latgalistikas konferences dalībnieki, nosūtot vēstules izglītības un zinātnes ministrei Tatjanai Koķei (ZZS) un tieslietu ministram Marekam Segliņam (TP).
Ministrija skaidro, ka jautājums par reģionālās valodas kā valodas īpaša juridiskā statusa piešķiršanu Latvijā ir saistīts ar nepieciešamību piemērot nacionālos un starptautiskos tiesību aktus, norādot, ka reģionālās valodas termina izpratne un līdz ar to arī lietojums ir problemātisks ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskajā valodas politikā.
Pat Eiropas reģionālo un minoritāšu valodu hartā, kuru Latvija nav parakstījusi un ratificējusi, šī termina izpratne nav skaidri formulēta un termini "reģionālās valodas" un "minoritāšu valodas" tiek lietoti kā sinonīmi. Arī dažādu starptautisku pētniecisko projektu materiāli un pārskati liecina, ka termini "reģionālā valoda", "minoritāšu valoda", "imigrantu valoda" tiek lietoti atšķirīgā interpretācijā, uzsver IZM.
Tāpat, pēc ministrijas pārstāvju domām, strīdīgs ir jautājums par pašu latgaliešu valodas terminu, jo šāds termins nav lietos Valsts valodas likumā, bet likuma ceturtajā daļā konkrēts juridiskais statuss noteikts latgaliešu rakstu valodai kā vēsturiskam latviešu valodas paveidam, kura saglabāšanu, aizsardzību un attīstību nodrošina valsts.
Tādēļ pirms reģionālās valodas statusa iegūšanas latgaliešu dialektam ministrija rosina sākt ar Latgales nemateriālā kultūras mantojuma atbalsta pasākumu programmas izstrādi atbilstoši UNESCO 2003.gadā pieņemtajai konvencijai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu, uzsverot, ka valoda ir tikai viena daļa no kultūrvides.
Tas, kā uzskata IZM, ir ne tikai nepieļaus Latgales kultūrvides sašaurināšanos, bet arī stiprinās latgaliešu savdabīgās tradīcijas.