LU nav bijušas tiesības piešķirt doktora zinātnisko grādu mākslas zinātnē

© F64 Photo Agency

Mākslas doktora zinātniskā grāda piešķiršana Latvijas Universitātē (LU) nav bijusi tiesiska, secinājis Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD), izvērtējot tā rīcībā esošo informāciju.

Dienests akcentē, ka LU ir deleģētas doktora zinātniskā grāda piešķiršanas (promocijas) tiesības filoloģijā, bet ne mākslas zinātnē.

"Latvijas Universitāte nebija tiesīga izveidot apvienoto Literatūrzinātnes, folkloristikas un mākslas zinātnes nozares promocijas padomi un apstiprināt tās nolikumu. Šādā situācijā apvienotās promocijas padomes pieņemtie lēmumi attiecībā uz doktora zinātnisko grādu mākslas zinātnē atzīstami par neleģitīmiem," skaidro IKVD. Tāpat LU apvienotās promocijas padomes sastāvā bija iekļauti tikai divi zinātnieki, lai gan nepieciešami ir pieci, kuriem ir Latvijas Zinātnes padomes eksperta tiesības mākslas zinātnes nozarē.

LU nebija tiesīga pieņemt pretendentu dokumentus mākslas doktora zinātniskā grāda saņemšanai un virzīt jautājumu par promocijas darbu aizstāvēšanu. Augstskolas apvienotā promocijas padome nebija tiesīga pieņemt lēmumu par doktora zinātniskā grāda piešķiršanu mākslas zinātnē un izsniegt valsts atzītus izglītības dokumentus par mākslas zinātnes doktora zinātniskā grāda iegūšanu. Turklāt atsevišķi noteiktie promocijas darbu recenzenti nebija attiecīgās zinātnes apakšnozares eksperti, klāsta kvalitātes dienests.

IKVD ir uzdevis LU izvērtēt apvienotās promocijas padomes mākslas zinātnē izveides un darbības likumību, konkrētām personām izsniegto diplomu tiesiskumu un iekšējās kvalitātes nodrošināšanas sistēmas un zinātniskās darbības vadības efektivitāti attiecībā uz promocijas procesa norisi mākslas zinātnē, un sagaida atbilstošu rīcību.

Kvalitātes dienests nevarot uzsākt lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā pret LU rektoru Mārci Auziņu par valsts atzītu izglītības dokumentu izsniegšanas kārtības pārkāpšanu, jo kopš pēdējā doktora diploma mākslas zinātnē izsniegšanas ir pagājuši vairāk nekā seši mēneši un ir iestājies administratīvā pārkāpuma noilgums.

Vienlaikus LU sniegtā informācija un uzrādītie dokumenti liecina, ka apvienotās promocijas padome mākslas zinātnes doktora zinātniskā grāda piešķiršanas procesā, izņemot to, ka tā nebija saņēmusi attiecīgo deleģējumu, faktiski ir piemērojusi Ministru kabineta noteikumos "Doktora zinātniskā grāda piešķiršanas (promocijas) kārtība un kritēriji" noteikto doktora zinātniskā grāda piešķiršanas kārtību un kritērijus.

LU rektors aģentūrai LETA sacīja, ka ar dienesta atzinumu nav iepazinies, tādēļ patlaban nevarot komentēt. "Man joprojām ir pārliecība, ka mēs esam darbojušies saskaņā ar likumu," pauda Auziņš, norādot uz nesakārtotu likumdošanu, par ko, viņaprāt, nebūtu pareizi uzvelt vainu augstskolām. Viņš minēja, ka Latvijā nepastāvot zinātnes nozaru klasifikators, ko būtu nepieciešams ieviest.

Kā aģentūru LETA informēja LU Preses centrā, laika posmā no 2008.gada līdz 2012. gadam piešķirti trīs doktora grādi "Mākslā". Tos saņēmusi Dita Rietuma, Baiba Kalna-Puķīte un Ingrīda Vilkārse .

LU norāda, ka pēc studiju virzienu akreditācijas šā gada maijā un jūnijā LU nedrīkst piešķirt doktora grādu "Mākslā", jo tas nav iekļauts akreditācijas lapā. Ja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) pēc LU lūguma iekļaus arī mākslas doktora grāda piešķiršanu šajos dokumentos, LU atkal to piešķirs.

Arī augstskolas zinātņu prorektors Indriķis Muižnieks pauda, ka vēl neesot iepazinies ar visiem IKVD argumentiem un secinājumiem, jo oficiālais slēdziens nav saņemts. Savukārt no informācijas mājaslapā rodoties iespaids, ka dienests nav izvērtējis akreditēto doktora studiju programmu saistību ar promocijas rezultātā piešķiramo grādu nosaukumiem. "Šobrīd liekas, ka IKVD atzinums mēģina uzvelt universitātei atbildību par Izglītības un zinātnes ministrijai kopš 2006.gada Zinātniskās darbības likumā paredzēto, bet neizpildīto uzdevumu - izstrādāt doktora zinātniskā grāda nomenklatūru," sacīja Muižnieks.

Viņš akcentēja, ka LU rīcība, piešķirot doktora grādus, vienmēr ir bijusi zinātniski pamatota, atklāta un likumīga. Tāpat visas iesaistītās puses vienmēr ir bijušas informētas, sludinājumi par promociju publicēti, kā arī darbu aizstāvēšanas ir atklātas, bet visa dokumentācija iesniegta atbildīgajās iestādēs. Promocijas padomes uz katra darba aizstāvēšanu tiekot paplašinātas ar nozares un apakšnozares speciālistiem.

LU apsver iespējas atbildīgajās institūcijās pārsūdzēt IKVD lēmumu. "Protams, ka LU izvērtēs IKVD secinājumus, kad būs saņemts oficiālais ziņojums un secinājumu pamatojums. Tomēr, ja tas saturiski atbilst IKVD mājaslapā publicētajam, visticamāk, LU šo IKVD lēmumu pārsūdzēs," pauda Muižnieks.

Jau vēstīts, ka izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP), atsaucoties uz plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju par iespējamiem normatīvo aktu pārkāpumiem doktora grādu piešķiršanā LU, uzdeva IKVD to pārbaudīt.

Nodokļu maksātāju biedrība (NMB) izplatīja medijiem paziņojumu, ka tās rīcībā nonākusi informācija, ka ne tikai Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmija (RPIVA), bet arī LU, iespējams, pretlikumīgi piešķīrusi doktora grādus. Kā vēstot laikrakstos "Latvijas Zinātnes Vēstnesis" un "Latvijas Vēstnesis" publicētie paziņojumi, LU laika periodā no 2008. līdz 2012.gadam piešķīrusi vismaz divus mākslas doktora grādus, neskatoties uz faktu, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem augstskolai šādas tiesības tomēr nav deleģētas.

Tāpat biedrība klāstīja, ka pēc publiski pieejamās informācijas, mākslas doktora grādus, iespējams, pretlikumīgi saņēmušas Ingrīda Vilkārse, 2008.gada 28.oktobrī aizstāvot promocijas darbu par tēmu "Operas režijas tendences Latvijas Nacionālajā operā (1995-2003)", un Dita Rietuma, 2012.gada 29.maijā aizstāvot "Latvijas Zinātnes Vēstneša" publikācijā pat nenorādītu promocijas darbu. Savukārt šogad disertāciju mākslas doktora grāda iegūšanai Latvijas Universitātē jau gatavojas aizstāvēt Zane Radzobe par tēmu "Alvja Hermaņa režija: tradīcijas un novatorisms".

Tāpat vēstīts, ka LU patlaban ir apturējusi 2013.gada pavasarī uzsākto promocijas procesu un atcēlusi 2013.gadā 17.septembrī paredzēto promocijas darba aizstāvēšanu. IKVD iepriekš norādīja, ka jau pēc pārbaudes sākšanas LU ir vērsusies Izglītības un zinātnes ministrijā, lūdzot veikt labojumus Studiju virziena akreditācijas lapas pielikumā, lai augstskolai, īstenojot doktora studiju programmu "Filoloģija", būtu tiesības piešķirt arī mākslas zinātņu doktora zinātnisko grādu.

Kā liecinot šā gada 12.augusta Studiju virziena akreditācijas lapas pielikumā norādītais, LU ir tiesības piešķirt filoloģijas doktora zinātnisko grādu, taču šajā dokumentā nav ietverta informācija par mākslas zinātņu doktora zinātniskā grāda piešķiršanu.

 

Latvijā

Valdība otrdien atbalstīja Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) izstrādātos Energokopienu reģistrēšanas un darbības noteikumus, kas paredz noteikt kārtību, saskaņā ar kuru tiks izveidots vienots energokopienu reģistrs.

Svarīgākais