Apkures sezona sāksies ar šoku

Vairāku pašvaldību iedzīvotājiem apkures sezona sāksies ar patīkamu pārsteigumu, bet būs arī tādas apdzīvotas vietas, kurās ziema tiks sagaidīta ar šoku, jo maksa par siltumenerģiju kļūs vairākas reizes dārgāka.

SIA Talsu namsaimnieks pavēstīja, ka apkure un karstais ūdens kļūs dārgāki nevis Talsu pilsētā, bet novadā gan. Ja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija iesniegto tarifu atzīs par pamatotu, tad apkures jaunās maksas šoku iedzīvotāji, visticamāk, piedzīvos jau šoruden. Pagastos maksa varētu palielināties no 21 līdz 73 procentiem, intervijā Talsu televīzijai sacīja SIA Talsu namsaimnieks valdes loceklis Aleksandrs Tarabanovskis. Jaunais tarifa projekts iesniegts, pamatojoties uz faktiskajām izmaksām pēdējos divos gados. Kā daudzi siltumuzņēmumu pārstāvji, arī viņš atgādināja, ka tarifa kāpums nepieciešams uzņēmuma attīstībai, un piesauca atsevišķu darbinieku nelielo atalgojumu. Viņš arī deva mājienu – ja tarifs palikšot iepriekšējais, uzņēmumu varēšot slēgt ciet un dibināt nākamo, jo ar tik lieliem zaudējumiem uzņēmums pastāvēt nevarot. Iedzīvotāji par siltumu palikuši parādā 90 000 latu.

Neba nu Talsu novadā vien parādnieku daudz. Latvijas Pašvaldību savienības aprēķini liecina, ka līdz jūnijam Latvijā iedzīvotāju parāds par patērēto siltumenerģiju bija 44,4 miljoni latu. Salīdzinot ar parāda summu 2012. gada maijā, šogad nesamaksātās naudas apjoms ir 118 procentu. Lielās pilsētas ir parādā lauvas tiesu no šīs summas – vairāk nekā 32 miljonus latu.

Rīdzinieku parāds a/s Rīgas siltums šogad maijā bija 14,4 miljoni latu. Uzņēmums informē, ka rīdziniekiem siltuma cena jūlijā, augustā un septembrī samazināsies un būs par desmit procentiem mazāka nekā bija 2012. gada jūnijā. Siltumenerģijas tarifs tiek samazināts, pateicoties Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātajiem jaunajiem siltumenerģijas tarifiem, kas stājās spēkā šogad 1. jūlijā, un a/s Latvijas gāze dabasgāzes tirdzniecības cenai, informē uzņēmuma informācijas daļas vadītāja Linda Rence. Arī Ventspilī jaunā apkures sezona pienāks ar samazinātu siltuma tarifu, jo kreisajā krastā ir nodota jauna katlumāja, kurā dedzinās šķeldu. Rēzeknē, izmantojot koģenerācijas iekārtas un rekonstruējot katlumājas, siltuma tarifu bija iespējams samazināt par gandrīz 20 procentiem. Arī Jelgavā šajā apkures sezonā tarifs varētu sarukt, jo SIA Fortum Jelgava iesniedza Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai jaunu tarifu projektu, kas paredz samazināt siltumenerģijas gala pārdošanas tarifu pilsētā par 6,4 līdz 8,1 procentam (atkarībā no dabasgāzes tirdzniecības gala tarifa). Jaunie tarifi varētu stāties spēkā no 1. oktobra.

Latvijā

Latvijas patiesos nodomus “Rail Baltica” naudas apgūšanā jau sen kā atklājusi “Neatkarīgās” 2017. gada 2. novembra publikācija ““Rail Baltica” būs vismaz tramvajs no Rīgas uz lidostu”. Lietuva tajā paša laikā cerēja izmānīt Eiropas Savienības naudu, lai “Rail Baltica” vietā uzbūvētu Eiropas standarta sliežu ceļu no Viļņas uz Poliju. “Rail Baltic” oficiālo līniju noturēt kādu laiku vienatnē centās Igaunija, taču arī tā tagad dekorē Tallinu pēc Rīgas parauga.