Kartupeļu statistiskā raža šogad varētu būt pērnā gada līmenī - vidēji 17 līdz 19 tonnas no hektāra, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu veiktās pirmās provizoriskās ražas prognozes.
Patlaban kartupeļu stādījumi izskatās labi un prognozēto ražu var uzskatīt par labu. Šā gada vidējā statistiskā raža ir atbilstoša pēdējo piecu gadu vidējiem rādītājiem (16 - 19 t/ha).
LLKC augkopības nodaļas speciāliste Laura Ludevika: "Šobrīd ir kartupeļu ziedēšanas laiks, un no tā vai stādījumi saņems pietiekami daudz mitruma, atkarīgs bumbuļu augšanas process. Šobrīd LLKC speciālistu apsekotie kartupeļu stādījumi izskatās labi. Saimniecībās, kur ar kartupeļu audzēšanu nodarbojas profesionāli - ievēro agrotehniku un lieto augu aizsardzības līdzekļus - nav arī būtisku problēmu ar slimībām un kaitēkļiem. Vidējā raža šādās saimniecībās šobrīd tiek prognozēta ap 40 t/ha."
Kartupeļu lapgrauzis jeb Kolorādo vabole patlaban vairāk kaitē piemājas saimniecību stādījumiem, kā arī kartupeļu laukiem bioloģiskajās saimniecībās, kur pastāv ierobežotas kaitēkļu apkarošanas iespējas.
Jūlija pirmajās dienās sākusies agro kartupeļu ražas vākšana. To raža šogad ir nedaudz mazāka nekā pērn, jo vēlais pavasaris aizkavēja stādīšanas laiku un agro kartupeļu bumbuļu veidošanās laikā bija maz nokrišņu. Rezultātā bumbuļi ir mazāki kā ierasts.
Uzziņai. Kultūraugu ražas prognozēšanu LLKC Augkopības nodaļas speciālisti veic, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 30 Kultūraugu ražības prognozēšanas, lauksaimniecības statistikas izlases apsekojumu veikšanas un bruto seguma aprēķināšanas kārtība. Kultūraugu ražības prognozes tiek veiktas desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī.