Pūce: "Liepājas metalurga" akcionāru pretdarbība kavē investoru piesaisti

Pašreizējo AS "Liepājas metalurgs" akcionāru pretdarbības dēļ tiek kavēta investoru piesaiste, šodien pēc valdības sēdes teica Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce.

Viņš uzsvēra, ka šodien valdība uzklausīja ziņojumu saistībā ar situāciju "Liepājas metalurgā". Patlaban notiek darbs vairākos virzienos, no kuriem svarīgākais ir darbs tiesiskās aizsardzības procesā, lai sagatavotu uzņēmumu restrukturizācijai. Pūce informēja, ka ir saņemti vairāku potenciālo investoru piedāvājumi, taču esošo akcionāru pretdarbība kavē investoru piesaisti.

"Liepājas metalurga" kreditoru kluba piesaistītā finanšu konsultanta "Prudentia Advisers" asociētais direktors Ivars Pinkulis sacīja, ka patlaban notiek sarunas ar vairākiem potenciālajiem investoriem, tajā skaitā arī ar "Liepājas metalurga" akcionāru Sergeja Zaharjina un Kirova Lipmana piesaistītajiem investoriem.

Patlaban ir noslēgti četri konfidencialitātes līgumi ar potenciālajiem investoriem, bet ir vēl vairāki investori, kuri ir izrādījuši interesi par uzņēmumu un ar kuriem notiek sarunas.

"Protams, investoru interesi ietekmē tas, ka pašreizējie akcionāri neizrāda vēlmi sadarboties un risināt uzņēmuma problēmas. Tas ir ļoti skumji un bezatbildīgi no akcionāru puses. Šīs akcionāru bezdarbības vai pat pretdarbības rezultātā arī valdība nav pārlieku motivēta veikt kādas aktīvas darbības no savas puses," uzsvēra Pūce.

Viņš piebilda, ka valdības izveidotā darba grupa turpinās strādāt ar uzņēmumu un investoriem līdz tiesiskās aizsardzības procesa plāna iesniegšanas termiņam, kas ir 26.jūlijs.

Pinkulis norādīja, ka potenciālā investora piesaiste ir tiešā mērā saistīta ar esošo akcionāru vēlmi sadarboties. "Akciju iegāde ir iespējama tikai no esošajiem akcionāriem, jo neviens viņiem šīs akcijas nevar atņemt. Ja viņi vēlās tās pārdot kādam konkrētam investoram, tad tās ir viņu tiesības," sacīja Pinkulis.

Jautāts, kas notiks ar uzņēmumu pēc 26.jūlija, Pinkulis sacīja, ka kreditoru vairākums var balsot par tiesiskās aizsardzības procesa plāna sagatavošanas termiņa pagarināšanu vēl uz vienu mēnesi. "Ja tas nenotiek, tad diemžēl viens no scenārijiem ir arī maksātnespēja," skaidroja Pinkulis.

Jautāts, vai fakts, ka Zaharjina un Iļjas Segala akcijas tiesa ir apķīlājusi, var kavēt investora piesaisti, Pinkulis sacīja, ka tas apgrūtina investora piesaisti un tiesiskās aizsardzības procesa plāna apstiprināšanu, taču tas neizslēdz ne investora piesaisti, ne tiesiskās aizsardzības procesa plāna apstiprināšanu.

Kā ziņots, valdība šodien slēgtajā daļā skatīja ziņojumu par situāciju ar AS "Liepājas metalurgs".

Jautājuma izskatīšana tika iekļauta sēdes slēgtajā daļā pēc ekonomikas ministra Daniela Pavļuta ierosinājuma.

Kā vēstīts, AS "Liepājas metalurgs" lielākais akcionārs un padomes priekšsēdētājs Zaharjins pirms nepilna mēneša savam vecākajam brālim Valērijam uzdāvinājis piecus nekustamos īpašumus, kuru kopējā vērtība bijusi gandrīz deviņi miljoni latu.

Arī otrs lielais metalurģijas uzņēmuma "Liepājas metalurgs" akcionārs Segals šā gada maija beigās veicis dāsnu dāvinājumu, savu Jūrmalas villu uzdāvinot divpadsmitgadīgajam dēlam.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V), iepriekš žurnālistiem komentējot notikušo, uzsvēra, ka "akcionāri ir daļa no AS "Liepājas metalurgs" problēmām, nevis risinājumiem.

"Tas kārtējo reizi parāda, cik nenopietna ir akcionāru attieksme pret uzņēmumu. Tad, kad kreditoru klubs aicināja šos akcionārus ieguldīt līdzekļus uzņēmumā, tad viņi stāstīja, ka viņiem nav līdzekļu," sacīja Dombrovskis, bilstot, ka tad, kad faktiski īpašumus vajag nobēdzināt, izrādās, ka tie ir.

Jau ziņots, ka līdz valdības noteiktā termiņa - 31.maija - beigām viens no uzņēmuma akcionāriem Kirovs Lipmans neparakstīja valdības un kreditoru piedāvāto vienošanos, bet Segals un Zaharjins ir atsūtījuši vienošanos ar būtiskiem labojumiem, kas tika nodoti izvērtēšanai juristiem.

Saskaņā ar kreditoru kluba izvirzītajām prasībām visiem trim "Liepājas metalurga" lielākajiem akcionāriem bija jāparaksta vienošanās par turpmāk veicamajām darbībām uzņēmuma finanšu situācijas stabilizācijai, tostarp attiecībā uz akciju pārdošanu, saistību restrukturizāciju, uzņēmuma vadības nomaiņu u.c.

Vienošanās paredzēja visu trīs lielāko akcionāru - Zaharjina, Segala un Lipmana - akciju nodošanu kreditoru grupai par vienu latu, ja līdz noteiktam termiņam netiks veikts naudas ieguldījums desmit miljonu latu apmērā no katra akcionāra puses.

Valdība 23.aprīlī izveidoja darba grupu, kas koordinē "Liepājas metalurga" problēmu risināšanu. Darba grupas galvenie uzdevumi ir no valsts un pašvaldības puses operatīvi koordinēt nepieciešamos pasākumus "Liepājas metalurga" situācijas risināšanai un izstrādāt risinājumus uzņēmējdarbības un nodarbinātības veicināšanai Liepājas pilsētā un reģionā.

Latvijā

Latvijas Republikas Saeima šī gada 14.novembrī pieņēmusi, un Valsts prezidents izsludinājis grozījumus Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas (OCTA) likumā, kas paredz vairākas būtiskas izmaiņas. Būtiskākie no tiem – OCTA polise turpmāk būs obligāti jāiegādājas visiem transportlīdzekļiem, ja vien nav pārtraukta to reģistrācija uz laiku. Tāpat no 01.07.2025. OCTA būs jāveic arī elektroskrejriteņiem.

Svarīgākais