Pērn Līgo svētkos pie stūres pieķerti vairāk nekā 200 dzērušu šoferu, bet, par laimi, traģisku autoavāriju nav bijis.
Šogad īsi pirms Jāņiem Ceļu satiksmes drošības direkcija uzsākusi kampaņu pret braukšanu dzērumā Ja dzer, tad nebrauc!, bet Valsts policija brīdina, ka no 21. jūnija līdz 25. jūnijam strādās pastiprinātā režīmā un policijas ekipāžas dzērājšoferus tvarstīs gan pilsētās, gan uz nomaļiem lauku ceļiem. Arī mediķi un glābēji atgādina, ka reibumā nav prāta darbs doties peldēties vai vizināties laivā. Pēdējos gados glābēji Jāņos ir palīdzējuši vairākiem laivotājiem, kuru laivas ir apgāzušās. Tāpēc nedrīkst aizmirst uzvilkt glābšanas vesti! Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) uzsver, ka slīkstošo var glābt tikai cilvēks, kurš labi apguvis peldēšanas tehniku un zina paņēmienus, kā satvert cietušo un izvilkt viņu krastā. Ja par savu peldētprasmi ir šaubas, tad labāk nelaimē nokļuvušajam palīdzēt no krasta, pasniedzot koku, virvi, iemetot peldriņķi vai citu peldošu priekšmetu, kuram pieķerties.
Jāuzmanās pie ugunskuriem, jo īpaši rīkojoties ar degšķidrumu. Neuzmanīgi rīkojoties, tas var pēkšņi uzliesmot vai arī svētku karstumā kāds var nejauši to iedzert. Noteikti jāpieskata bērni, kuri vasaras saulgriežos mēdz palikt nomodā ilgāk nekā citas dienas un uzturas ugunskuru vai grilu tuvumā. Gan lielajiem, gan mazajiem līgotājiem pirms lēkšanas pār ugunskuru jāizvērtē liesmu augstums un sava fiziskā kondīcija, jo var smagi apdedzināties. VUGD piekodina netuvoties un nelēkt pāri ugunskuram, ja mugurā ir sintētiskas drēbes vai apģērbs ir ar garām un vējā plīvojošām detaļām, kas viegli un ātri aizdegas.
Ugunsdzēsēji iesaka, kurot ugunskuru, tam apkārt aplikt akmeņus vai aprakt zemes valnīti, lai liesmas neizspruktu ārpus paredzētās teritorijas. Savukārt mežā ugunskurus nedrīkst kurt vispār, izņemot īpaši ierīkotas vietas.
Apdrošināšanas kompānijas ERGO Īpašumu apdrošināšanas departamenta direktors Ritvars Heniņš, atsaucoties uz Valsts policijas datiem, norāda, ka zādzību skaits īpaši palielinās svētku laikā, tajā skaitā Jāņos. Visbiežāk tiekot zagtas vērtīgas un viegli aiznesamas mantas – portatīvie datori, fotokameras, somiņas, zeltlietas, nauda un norēķinu kartes, virsdrēbes un apavi. Turklāt riska zonā ir dzīvokļi ne tikai pirmajos, bet arī pēdējos stāvos. Jāņabērniem viņš iesaka pārliecināties, vai, aizejot svinēt, ir aizvērti logi, aizslēgtas durvis un ieslēgta signalizācija. Un nav ieteicams uz balkona vai citā redzamā vietā atstāt vērtīgas lietas.
***
Palīdzība
Ātro palīdzību var izsaukt pa tālruni 113.
Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001 brīvdienās un svētku dienās strādās visu diennakti.
Ugunsgrēka vai cita veida nelaimes gadījumā jāzvana operatīvajiem dienestiem pa tālruni 112.