Ierēdņi Latvijā gatavi buntoties

Atalgojuma sistēma valsts pārvaldē ir netaisnīga: kamēr vienu iestāžu darbinieki saņem 800 latu algas un dāsnas piemaksas, tikmēr citu ierēdņu algas tik tikko pārsniedz 300 latu robežu.

Protestējot pret šādu sistēmu, Valsts iestāžu, pašvaldību, uzņēmumu un finanšu darbinieku arodbiedrība gatava rīkot vērienīgu streiku, kas atbalsosies arī daudzviet Eiropā.

Tādās iestādēs kā, piemēram, Valsts kancelejā, Pārresoru koordinācijas centrā un daudzās ministrijās šogad pirmajā ceturksnī vidējā darbinieku mēnešalga bija 804 lati, bet kopā ar prēmijām un piemaksām – pat 858 lati. Tikmēr Centrālās statistikas pārvaldes dati uzrāda, ka gada sākumā valstī kopumā vidējā alga uz rokas ir bijusi par 60% mazāka nekā atsevišķu ministriju darbiniekiem jeb aptuveni 350 latu. Tāpat statistika nepārprotmi uzrāda, ka pirmajā ceturksnī visstraujāk, proti, par 8%, algas ir kāpušas tieši valsts pārvldē. Varētu šķist: šādā situācijā žēloties par zemu atalgojumu no ierēdņu puses kā minimums ir nekorekti, taču Valsts iestāžu, pašvaldību, uzņēmumu un finanšu darbinieku arodbiedrības (LVPUFDA) priekšsēdētājs Andrejs Jirgensons apgalvo pretējo. Sarunā ar Neatkarīgo arodbiedrības līderis uzsver: kamēr ministriju darbinieki dzīvo kā nieres taukos, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA ) un Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) darbiniekiem nākoties samierināties ar niecīgām algām. «Sākot darba gaitas, tie ir aptuveni 300 latu uz papīra, bet vēlāk 300 latu uz rokas,» pauda A. Jirgensons, piebilstot – procesa galvenie iekustinātāji ir tieši šo abu aģentūru darbinieki, un tas esot liels cilvēku skaits, proti, ap 1200 VSAA pārstāvju un 700 NVA darbinieku. A. Jirgensons arī uzsver, ka runa ir ne tikai par niecīgajām algām, bet arī sociālajām garantijām, kas citviet tiekot dāsni dalītas, bet abās aģentūrās izpaliek.

Lai pievērstu uzmanību nevienlīdzībai valsts pārvaldē, LVPUFDA vasarā rīkos protestu, meklējot atbalstu arī Eiropā. Šodien A. Jirgensons tiksies ar Eiropas neatkarīgo arodbiedrību konfederācijas ģenerālsekretāru Klausu Hēgeru, lai gūtu pēdējo aptiprinājumu, ka kopā ar Latvijas ierēdņiem streika dienā ielās izies arī citu Eiropas valstu kolēģi, kuri protestēs pie Latvijas vēstniecību ēkām.

Jāpiebilst, ka Finanšu ministrija ir rosinājusi nākamo trīs gadu laikā valsts pārvaldē virzīties uz konkurētspējīgu mēnešalgu speciālistiem, sasaistot to ar privātā sektora algām 80% apmērā, un turpmāk to ik gadu pārskatīt privātā sektora kontekstā. Šo ieceri ministrija rosina nodrošināt ar esošajiem līdzekļiem atlīdzības fondā, veicot optimizāciju un virzoties uz efektīvāku procesu veikšanu valsts pārvaldē. Tikmēr Latvijas Apvienotā policistu arodbiedrība vakar vēstulē premjeram Valdim Dombrovskim pieprasījusi nekavējoties uzsākt sociālo dialogu arī par Valsts policijas, cietumsargu un ugunsdzēsēju atalgojuma un sociālo garantiju atgriešanu vismaz pirmskrīzes līmenī.

Latvijā

Ja standarta dienā traumpunkta apmeklētāju skaits ir aptuveni 60 līdz 70, tad ziemas periodos, it sevišķi slidenajā laikā, tas var sasniegt 100 un pat vairāk pacientu, norāda Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS) galvenais ārsts Andris Džeriņš.

Svarīgākais