Ar 55 000 strauta foreļu mazuļu ielaišanu Engures un Ventas upju baseinos noslēdzies jau trešais zivju mazuļu ielaišanas gads "Skonto Būves" iniciētajā projektā "Miljons foreļu atgriešanās", aģentūru LETA informēja sabiedrisko attiecību speciāliste Anna Blaua.
Trīs gadu laikā septiņu Latvijas upju baseinos ir ielaisti 750 000 strauta foreļu mazuļu, un nākamgad tiks sasniegts projekta mērķis, kad upes būs papildinātas ar miljons zivju mazuļu.
Šā gada pavasarī jau trešo gadu pēc kārtas septiņu Latvijas upju baseinos tika ielaisti 250 000 strauta foreļu mazuļu. Nākamā un noslēdzošā zivju mazuļu izlaišana paredzēta nākamā gada pavasarī, kad Latvijas upītēs peldēs jau par miljonu foreļu vairāk.
Lai atjaunotu strauta foreļu populāciju Latvijas upītēs, projektu 2011.gadā iniciēja "Skonto Būve", apņemoties finansēt miljona strauta foreļu mazuļu izaudzēšanu četrās Latvijas zivju audzētavās. Savukārt par strauta mazuļu ielaišanu upēs rūpējas biedrība "Mēs zivīm".
Biedrības "Mēs zivīm" valdes priekšsēdētājs Ivars Dubra klāstīja, ka, ielaižot zivju mazuļus Latvijas upītēs, vislielākais gandarījums ir dzirdēt no vietējām makšķernieku biedrībām, ka, pateicoties šim projektam, strauta foreļu upēs ir acīmredzami vairāk. Tāpat prieks, ka šis projekts nes arī izglītojošu labumu. Vietējie iedzīvotāji un biedrības pauž atbalstu zivju resursu sargāšanā, vēršoties pret negodprātīgajiem makšķerniekiem, turklāt līdz ar šo projektu iesaistītās vietējās biedrības ir kļuvušas arī daudz profesionālākas un zinošākas gan par izlaišanas procesa teorētisko, gan praktisko pusi.
Strauta foreļu mazuļu izlaišanas vietas izvēlētas, vadoties pēc zinātniskiem Latvijas upju izpētes datiem, lai atjaunotu strauta foreļu populāciju upēs, kas ir piemērotas strauta forelēm, bet tajās to nav vai ir ļoti maz, turklāt turpmākā attīstība ir apdraudēta.
No pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR" 2011.gadā tika saņemta atļauja ielaist strauta foreļu mazuļus septiņu Latvijas upju baseinos un 37 izlaišanas vietās. Foreļu ielaišanas vietas četru gadu laikā nemainās, lai, ņemot vērā strauta foreļu dzīves ciklu, pēc projekta īstenošanas tās noteiktajās upēs spētu vairoties jau dabīgā ceļā.
Strauta foreļu mazuļus pēc "Skonto Būves" pasūtījuma izaudzē trīs Latvijas zivju audzētavas - "BIOR" zivju audzētava "Tome", SIA "Faps" un ZS "Sillakas".