Sodus pēc eiro ieviešanas sola apaļot par labu privātpersonām

© f64

Nosakot naudas soda apmēru pēc lata konvertācijas uz eiro, noapaļošana tiks veikta gan uz augšu, gan uz leju līdz veseliem vieniem, pieciem, desmitiem, simtiem vai attiecīgi tūkstošiem eiro.

Kā aģentūru LETA informēja Tieslietu ministrijas (TM) sabiedrisko attiecību speciāliste Sigita Vasiļjeva, TM ir paredzējusi, ka konvertācija uz eiro notiks līdz apaļiem vieniem, pieciem, desmitiem, simtiem un tūkstošiem. Piemēram, ja sods ir desmit latu, tad, veicot konvertāciju, tas ir 14,228718 eiro, bet tas būs noteikts 15 eiro apmērā.

Tiek norādīts, ka, aizstājot noteiktu vērtību latos ar eiro, netiek veikta diferenciācija atkarībā no administratīvā pārkāpuma sastāva.

Apaļojot sankcijas, kurās paredzēts naudas sods desmit, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60 un 70 lati, ņemts vērā tuvākais skaitlis līdz apaļiem pieciem eiro, kā arī, ievērojot to, ka sankcijas ir salīdzinoši nelielas, ievērots princips par labu privātpersonai. Savukārt augošajās sankcijās no 75 latiem līdz pat 10 000 latu ievērots matemātiskās noapaļošanas princips attiecīgi līdz tuvākajiem desmitiem, simtiem vai tūkstošiem eiro.

Ievērojot to, ka Latvijas Administratīvo kodeksa 26.pants noteic piemērojamo naudas sodu griestus, kā izņēmumi no iepriekš minētajiem noapaļošanas principiem paredzēta naudas sodu 250, 500 un 10 000 latu apmērā noapaļošana. Proti, šīs summas pārveidotas pēc iespējas noapaļoti - tā, lai saglabātu viegli uztveramu Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa sodu sistēmu un atvieglotu tiesību piemērotāja darbu.

Ja sods ir 250 latu, tad pēc apaļošanas tas būs 350 eiro, lai arī konvertējot tas ir apmēram 355,72 eiro.

Kā izņēmumi minami arī naudas sodi 80 un 800 latu apmērā. Šīs summas noapaļotas uz augšu, jo pretējā gadījumā to pārveide uz eiro pārklātos ar zemākajām sankcijām, kas ir 75 lati un attiecīgi 750 lati pārveidoto vērtību eiro. Pēc apaļošanas 80 latu sods eiro izteiksmē būs 120 eiro, savukārt 800 latu sods no 2014.gada 1.janvāra - 1200 eiro.

Kā norāda ministrija, sabiedrības mērķgrupas skaitlisko apmēru noteikt ir samērā sarežģīti. Pēdējo gadu statistika liecina, ka gada laikā tiek pieņemti 500 000 līdz 600 000 lēmumu administratīvo pārkāpumu lietā. Tomēr pie administratīvā atbildības saukto personu skaitu noteikt līdz galam ir grūti, jo daļa personu viena gada laikā izdara vairākus administratīvos pārkāpumus.

Latvijā

"Olu skandālā” policija nesaskata administratīvo pārkāpumu – Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Rīgas Ziemeļu pārvaldes Kārtības policijas biroja Administratīvo pārkāpumu nodaļa 4. novembrī, izskatot materiālu, izbeigusi pēc "Lidl" iesnieguma sākto administratīvo pārkāpumu lietu pret "Neatkarīgās" lasītāju Manvelu Isadžanjanu.