Sola nodrošināt Latvijas sabiedriskā medija politisko neatkarību

Latvijas sabiedriskajā medijā (LSM) tiks nodrošināta politiskā neatkarība un viedokļu daudzveidība, šodien, tiekoties ar Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci, apgalvojis Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētājs Ainārs Dimants.

LSM politisko neatkarību un viedokļu daudzveidību nodrošinās trīs galvenie faktori - politiski neatkarīga Sabiedriskā medija padome, nodalīta programmu plānošana un satura veidošana, kā arī pakāpeniska pāreja uz finansējuma modeli, kas nebūs atkarīgs no politiskās varas, informēja NEPLP Informācijas centra vadītāja Sanita Blomniece.

LSM uzraudzīs politiski neatkarīga Sabiedriskā medija padome. Viens no tās svarīgākajiem uzdevumiem būs sekot, lai sabiedriskajā medijā tiek samērīgi atspoguļoti dažādu sabiedrības grupu viedokļi saskaņā ar visā Eiropā pieņemtiem sabiedriskā medija darbības principiem. Tāpat par vienu no svarīgākajiem LSM novērtējuma kritērijiem ir izvirzīta sabiedrības uzticība medijam, kas tiks mērīta divas reizes gadā.

Redakcionālo neatkarību salīdzinājumā ar pašreizējo Latvijas Televīzijas (LTV) un Latvijas Radio (LR) situāciju plānots ievērojami palielināt, strukturāli nodalot programmu plānošanu no satura veidošanas. Iecerēts ieviest koleģiālu satura veidošanas vadību - redkolēģiju, kas apvienos ziņu redakciju un pārējo redakciju vadītājus.

Jaunajā LSM tiks saglabātas trīs ziņu redakcijas - televīzija, radio, internets. Redkolēģiju vadīs galvenais redaktors, kurš atbilstoši Eiropas Padomes rekomendācijām nav LSM valdē, līdz ar to valde nevar tieši ietekmēt redakcionālo lēmumu pieņemšanu. Tāpat palielināsies informācijas avotu daudzveidība LSM medija žurnālistiem, jo tiks izveidota kopīga informācijas datubāze.

Ilgtermiņā viens no svarīgākajiem mehānismiem LSM neatkarības nodrošināšanai ir garantijas LSM finansējuma stabilitātei un neatkarībai no politiskās varas lēmumiem. Tādēļ LSM koncepcija paredz 2016.gadā apsvērt pakāpenisku pāreju no valsts budžeta dotācijas uz medija nodevas ieviešanu ne agrāk kā no 2017.gada. Tas gan būs iespējams, izpildot virkni priekšnosacījumu, tostarp būtiski palielinot auditorijas apjomu.

Tiekoties ar Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Ināru Mūrnieci, Dimants sniedzis skaidrojumu par to, kā LSM koncepcija balstās Konstitucionālo tiesību komisijas viedoklī "Par sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu tiesisko regulējumu demokrātiskas valsts iekārtā", par ko tuvāk NEPLP informēs medijus rīt sasauktajā preses konferencē.