Gan Sesks, gan Vilnītis gatavi veidot koalīciju ar "Vienotību" un nacionālo apvienību

Abi lielākie konkurenti uz Liepājas mēra krēslu - pašreizējais pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks (Liepājas partija) un Reformu partijas saraksta līderis Jānis Vilnītis - kā vēlamākos koalīcijas partnerus Liepājas domē min vienas un tās pašas partijas - "Vienotību" un nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) -, kuras gan varētu nebūt iekļuvušas pašvaldības domē.

Liepājā pašvaldību vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusi pašreizējā mēra Seska vadītā Liepājas partija, par kuru nobalsojuši 39,21% aptaujāto vēlētāju, taču cieši seko Vilnīša vadītais Reformu partijas saraksts ar 35,24% vēlētāju atbalstu, tādējādi mēra krēsls būs atkarīgs no šo politiķu spējas piesaistīt partnerus, liecina vēlētāju aptauja pie iecirkņiem (exitpoll), kuru veica ziņu aģentūra LETA, Rīgas Stradiņa universitāte un sabiedriskie mediji Latvijas Televīzija un Latvijas Radio ar socioloģisko un tirgus pētījumu centra SKDS metodoloģisko atbalstu.

Sesks, komentējot šīs aptaujas datus, norādīja, ka viņa rīcībā esot citas, studentu veiktas, aptaujas datu rezultāti, kur Reformu partijai esot krietni zemāks rezultāts, bet Liepājas partijai - aptuveni tāds pats. Līdz ar to svarīgi esot vispirms sagaidīt īstos vēlēšanu rezultātus un tikai tad sākt sarunas par iespējamās koalīcijas veidošanu.

Pie vēlamākajiem koalīcijas partneriem Sesks minēja "Vienotību", atzīstot, ka valdības koalīcijā un Saeimā esošās partijas pārstāvība Liepājas domē ir būtiski svarīga Liepājai. Tāpat Sesks pieļauj, ka koalīciju varētu veidot ar nacionālo apvienību. Jautāts par iespējamu "Saskaņas centra" aicināšanu Liepājas domes koalīcijā, Sesks atbildēja izvairīgi: "Sagaidīsim vēlēšanu rezultātus un tad runāsim un izdarīsim secinājumus." Liepājas partija esot gatava dialogam ar visām partijām, kas būs ievēlētas Liepājas domē.

Vaicāts, vai Liepājas mēra amats pienāktos tai partijai, kas vēlēšanās saņēmusi vislielāko balsu skaitu, Sesks atzina, kas "tas būtu loģiski". "Ja Liepājas partija ieguvusi 39% vai 41% balsu, tad es domāju, ka liepājnieki ir novērtējuši pašreizējās domes darbu - jauno tramvaja līniju, sakārtotās ielas," izteicās Sesks.

No šīm partijām ievērojami atpaliek partiju apvienība "Saskaņas centrs", par kuru nobalsojuši 12,70% aptaujāto vēlētāju. Liepāja bija viena no pilsētām, kur "Saskaņas centrs" bija nopietni apņēmies pretendēt uz varu.

Tuvu 5% vēlēšanu barjerai ir "Vienotība", par kuru nobalsojuši 4,92% aptaujāto vēlētāju. Nedaudz vairāk atpaliek nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK), par kuru nobalsoja 3,81% aptaujāto vēlētāju. 1,9% vēlētāju savu balsi atdevuši par "Reģionu aliansi", kuras saraksta līderis bija pazīstamais Liepājas dānis Stīns Lorenss, bet 1,59% aptaujāto vēlētāju balsojuši par partiju "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā".

Kā liecina aptauja, mazāk nekā vienu procentu balsu ieguvusi "Kristīgi demokrātiskā savienība" un "Par dzimto valodu!", savukārt par partiju "Mūsu zeme" nebalsoja neviens no aptaujātajiem.

Kopumā pie vēlēšanu iecirkņiem tika aptaujāti 805 vēlētāji, no kuriem derīgas atbildes sniedza 630 vēlētāji, savukārt atbildēt atteicās 170 aptaujātie. Pieci aptaujātie sacīja, ka vēlēšanām reģistrējušies, bet derīgu balsi nav nodevuši.

Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās 2009.gadā par Liepājas partiju nobalsoja 35,14%, un tā ieguva sešas vietas domē. Tālāk sekoja "Saskaņas centrs" ar 17,6% vēlētāju atbalstu un trīs vietām domē, bet vēl sešas partijas - "Jaunais laiks", "Sabiedrība citai politikai", Osipova partija, Tautas partija, LPP/LC un TB/LNNK - ieguva pa vienam deputāta mandātam.

Svarīgākais