Jaunjelgavas dome plāno izslēgt no vietējās vidusskolas 5.klases skolēnu, kurš, iespējams, smagi piekāvis 1.klases skolēnu, otrdien vēsta laikraksts "Diena".
"Vardarbīgais bērns nedzīvo mūsu novadā un būtu labāk, ja viņš mācītos savas dzīvesvietas teritorijā esošajā skolā - tur ar viņu varēs strādāt bāriņtiesa un sociālais dienests," apņēmību lūgt deputātiem pieņemt lēmumu par vardarbībā vainotā 5.klases skolēna izslēgšanu pamato novada domes priekšsēdētājs Guntis Libeks. Viņš uzskata, ka pašvaldība ir tiesīga šādu lēmumu pieņemt arī pirms policijas izmeklēšanas beigām. Tas, viņaprāt, ļautu pasargāt skolas audzēkņus un personālu no morāla un fiziska apdraudējuma. "Administratīvais process ir viena lieta, bet mēs uzticamies skolas rīcībā esošajai informācijai. Tās pietiek, lai dome savas kompetences ietvaros pieņemtu šādu lēmumu," sacīja Lībeks.
Galīgais lēmums par iespējamo izslēgšanu tiks pieņemts, ja to atbalstīs domes deputātu vairākums.
Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) vadītāja Inita Juhņēviča gan norāda, ka šāda pašvaldības rīcība būtu prettiesiska. "Šajā gadījumā izslēgt bērnu no skolas liedz gan Satversme, gan Izglītības likums, jo pamatizglītība valstī ir obligāta," sacīja Juhņēviča. Viņa atzīst, ka esošais apmācības veids vardarbīgajam skolēnam nav piemērotākais, jo rada apdraudējumu citiem. Tomēr tā vietā, lai izslēgtu no skolas, esot jāpiedāvā alternatīva apmācības forma. Juhņēviča šādā gadījumā iesaka izmantot citus pašvaldības rīcībā esošus līdzekļus, proti, ja vecāki atsakās sadarboties, vietējā vara var piemērot administratīvo sodu vai piesaistīt bāriņtiesu.
Jaunjelgavas vidusskolas direktore Lauma Mīlīga, kura ir arī domes deputāte, lēmumu par izslēgšanu neatbalstīšot, jo izpētījusi, ka tas nebūtu likumīgs. Taču arī uz IKVD vadītājas piedāvāto risinājumu raugās skeptiski. "Lai noteiktu, piemēram, mājmācību, jāievēro stingras prasības. Bērnam konstatētā hiperaktivitāte nav pietiekams pamats, turklāt jāsaņem vecāku piekrišana, bet līdzšinējā sadarbības pieredze rāda, ka uz to varam necerēt," sacīja Mīlīga.
Savukārt vainotā bērna māte laikrakstam atklāj, ka ir konsultējusies ar speciālistiem un zina savas tiesības. "Mums nav jāmaina skola tikai tāpēc, ka tur nepieņem hiperaktīvus bērnus," uzsver māte. Arī pats incidentā vainotais skolēns atzīst, ka mācību iestādi mainīt negrib, jo esošajā esot daudz draugu un tāpēc viņš piecieš viņu uzraugošās skolotājas klātbūtni atsevišķās mācību stundās.
Skolas direktore gan uzskata, ka pēc notikušā zēnam būs psiholoģiski grūti atgriezties skolā, jo arī viņa klasesbiedri uzrakstījuši iesniegumu, ka vairs negrib kopā ar viņu mācīties. "Arī psiholoģe pēc darba ar vardarbībā vainoto skolēnu secinājusi, ka viņam nav izpratnes par to, ko nozīmē fiziski aizskart," atklāj Mīlīga.
Kā ziņots, aprīlī Jaunjelgavas vidusskolā aprīlī noticis incidents, kurā smagi piekauts 1.klases skolēns. Kā aģentūrai LETA iepriekš stāstīja vidusskolas direktore, incidentā bija vairāki uzbrucēji, nevis tikai viens. Galvenokārt aizdomas krīt uz kādu piektklasnieku.
Vainotā zēna māte Evija aģentūrai LETA stāstīja, ka zēns ir hiperaktīvs, tāpēc viņam jau vairākus gadus ir piemērota sociālās korekcijas programma. Māte uzskata, ka minētā iemesla dēļ zēnu vaino dažādos pārkāpumos, lai arī neesot skaidri zināms, ka viņš tiešām pastrādājis ko sliktu.
Jaunjelgavas novada domes priekšsēdētājs Libeks aģentūrai LETA iepiekš sacīja, ka skola ar konkrēto agresīvo skolēnu cīnoties jau trīs gadus un šo problēmu par grūti atrisināmu padara tas, ka vecāki nesadarbojas un šādā situācijā arī likums neparedzot citādu rīcību. "Saistībā ar šo agresīvo piektklasnieku šis nebija pirmais incidents, un skolai ar viņu ir grūtības jau trīs gadu garumā. Pret viņu viss esot piemērots - ir runāts ar vecākiem, bet viņi aizstāv bērnu un nesadarbojas, ir izveidota sociālās korekcijas programma, skolēnam ir nozīmēts skolotāja palīgs, bet skolēns to vienkārši ignorē. Situācija ir tāda, ka visi likumā pieejamie līdzekļi ir izsmelti un vairs nav risinājuma," pauda Libeks. Tā kā agresīvā skolēna ģimene dzīvo citā novadā, Jaunjelgavas novada pašvaldība par šīm problēmām ir informējusi arī kaimiņu novada Bāriņtiesu.
Valsts policijas (VP) Aizkraukles iecirknī tiek veikta pārbaude, lai lemtu jautājumu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu skolēnam, kurš Jaunjelgavas vidusskolā piekāvis pirmklasnieku. VP tiek arī izvērtēta vecāku atbildība par bērna aprūpes pienākumu nepildīšanu. Tāpat policija noskaidro, vai no vardarbības skolā nav cietuši vēl citi bērni. VP tiek gaidīts tiesu medicīniskās ekspertīzes atzinums par miesas bojājumu smaguma pakāpi.