Tiesa ierosinājusi "Liepājas metalurga" tiesiskās aizsardzības procesu

Liepājas tiesa šodien nolēma ierosināt AS "Liepājas metalurgs" tiesiskās aizsardzības procesa lietu, aģentūru LETA informēja tiesā.

Tagad uzņēmumam ir noteikts tiesiskās aizsardzības plāna izstrādes un saskaņošanas termiņš līdz 26.jūlijam.

Viena no "Liepājas metalurga" kreditoriem - Valsts kases - pārstāve Eva Dzelme biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja, ka uzņēmuma vadībai bijušas visas tiesības lūgt ierosināt tiesiskās aizsardzības procesu.

"Ierosinātais tiesiskās aizsardzības process neatstāj nekādu iespaidu uz uzņēmuma kreditoru izteiktajām prasībām akcionāriem līdz 31.maijam vai nu pārdot uzņēmuma akcijas, vai ieguldīt uzņēmumā finanšu līdzekļus. Akcionāru atbildes kreditori gaidīs līdz 31.maijam, un pēc tam tiks lemts par tālāko rīcību," sacīja Dzelme.

"Liepājas metalurga" zaudējumi šī gada pirmajā ceturksnī bija 10,1 miljons latu pretstatā pērn pirmajā ceturksnī gūtajai 521 688 latu peļņai, liecina uzņēmuma finanšu pārskats, kas iesniegts "NASDAQ OMX Riga".

"Liepājas metalurga" konsolidētais neto apgrozījums 2013.gada 1.ceturksnī bija 78,3 miljoni latu, kas ir par 11,5 miljoniem vairāk kā 2012.gada 1.ceturksnī, kad uzņēmuma konsolidētais apgrozījums bija 66,8 miljoni latu.

Neto apgrozījuma pieaugumu un zaudējumu apmēru pirmajā ceturksnī noteica vispārēja krīzi metalurģijas nozarē gan Eiropā, gan visā pasaulē, apgrozāmo līdzekļu trūkums uzņēmumā, kā arī tas, ka "Liepājas metalurgs" pirmajā ceturksnī realizēja par 32 734 tonnām vairāk velmējumu, nekā šajā periodā tika saražots, teikts finanšu pārskatā.

Tikmēr Valsts kontrole (VK) pieļauj, ka varētu veikt pārbaudi saistībā ar metalurģijas uzņēmumam "Liepājas metalurgs" piešķirto valsts galvojumu kompānijas saistībām 85,6 miljonu eiro (60 miljonu latu) apmērā, taču tas nenotiks ātrāk par nākamo gadu, pirmdien intervijā Latvijas Radio raidījumam "Krustpunktā" atzina valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Viņa norādīja, ka VK nav tiesīga pārbaudīt privātas kapitālsabiedrības saimniecisko darbību, taču iestāde varētu vērtēt, vai valsts galvojums ir piešķirts atbilstoši normatīvajiem aktiem tajā brīdī, ja valsts galvojums transformēsies reālā valsts budžeta naudas ieplūdē kompānijā. Tad varētu vērtēt, kā nauda ir piešķirta un kā tā tiek izlietota.

"Es pilnīgi piekrītu, ka šis jautājums, teorētiski analizējot, varētu būt viens no tiem, ko mēs varētu vērtēt operatīvās reaģēšanas ietvaros," teica Krūmiņa.

Vienlaikus valsts kontroliere apliecināja, ka pārbaude varētu būt iespējama ne ātrāk par nākamo gadu, turklāt tad, ja tam būs nepieciešamie finanšu resursi.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka "Liepājas metalurgs" ir nonācis finanšu grūtībās un pagājušajā nedēļā iesniedza Liepājas tiesā pieteikumu par tiesiskās aizsardzības procesa sākšanu. Kompānijā pamatražošana apgrozāmo līdzekļu trūkuma dēļ ir apturēta, turklāt uzņēmums ir paziņojis par plāniem samazināt darbinieku skaitu. Savukārt kompānijas lielākie kreditori, tostarp Valsts kase, meklē risinājumus, kā grūtībās nonākušo kompāniju glābt. Tostarp tiek meklēts uzņēmuma investors.

Valsts ir galvojusi "Liepājas metalurgam" saistības 85,6 miljonu eiro apmērā. Kredītu uzņēmuma modernizācijai "Liepājas metalurgs " ņēma Itālijas bankā "UniCredit S.p.A". Valsts metalurga vietā aprīlī sedza vienu galvotā kredīta pamatsummas maksājumu 6,128 miljonu eiro apmērā.

"Liepājas metalurgs" ir lielākais darba devējs Liepājā – tas nodarbina aptuveni 2300 cilvēku. Uzņēmuma akcijas kotē "NASDAQ OMX Riga" otrajā sarakstā, tā lielākie īpašnieki ir privātpersonas ‒ Sergejs Zaharjins, Kirovs Lipmans un Iļja Segals.  

Jau ziņots, ka līdz 31.maijam AS "Liepājas metalurgs" akcionāriem ir vai nu jāpārdod uzņēmuma akcijas, vai jāiegulda uzņēmumā lieli finanšu līdzekļi. Uzņēmuma kreditori ir nolēmuši kapitalizēt aptuveni pusi jeb vairāk nekā 60 miljonus latu no "Liepājas metalurga" parādsaistībām, kuru kopējais apjoms sasniedz 125 miljonus latu, tādējādi kļūstot par uzņēmuma akcionāriem.

Kā 21.maijā pēc Ministru kabineta sēdes teica "Prudentia Advisers" partneris Kārlis Krastiņš, uzņēmuma akcionāriem kreditoru klubam ir vai nu par vienu latu jāpārdod uzņēmuma akcijas, vai katram jāiegulda "Liepājas metalurgā" pa desmit miljoniem latu, un viņi varēs palikt uzņēmumā, būt tā akcionāri kopā ar kreditoriem un turpināt atbalstīt un stabilizēt uzņēmumu.

Svarīgākais