Vardarbība Jaunjelgavas skolā: Skola pakļaujas agresīvā zēna vecāku spiedienam

"Latvijas Vecāku foruma" dalīborganizācijas - biedrība "Izglītība un atbalsts Latvijas ģimenēm" un biedrība "Vecāki par izglītību" ir satraukusies par neseno vardarbīgo gadījumu Jaunjelgavas vidusskolā un atklātā vēstulē aicina tiesībsargu un vairākas ministrijas to izvērtēt un rīkoties, aģentūru LETA informēja organizācijas pārstāvji.

Paužot savu satraukumu par notikušo Jaunjelgavas vidusskolā organizācijas vērsušās pie tiesībsarga Jura Jansona, Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM), Labklājības ministrijas, Veselības ministrijas un Iekšlietu ministrijas ar aicinājumu izvērtēt notikušo, lai noskaidrotu, vai tiek darīts viss nepieciešamais bērna interesēs, kā arī izvērtētu iesaistīto pušu rīcību un atbildību.

"Skola ilgstoši piecieš atsevišķu skolēnu agresiju un vardarbību un neīsteno preventīvus pasākumus tās novēršanai, pakļaujas vecāku spiedienam veikt izmeklēšanu pašiem, nevis informē tiesībsargājošās institūcijas, un neizsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, kad bērnam nodarīti nopietni miesas bojājumi. Kad mēnesi pēc notikušā mediju uzmanības un sabiedrības līdzdalības rezultātā ģimene nonākusi palīdzošo organizāciju uzmanības lokā, tai tiek draudēts par neslavas celšanu," norāda organizācijas, paužot nožēlu, ka šis neesot izņēmuma gadījums.

Pasaules Veselības organizācijas pērn publiskotais pētījumus par skolēnu veselības ieradumiem 39 valstīs atklāj, ka Latvijas skolās ir vieni no augstākajiem vienaudžu vardarbības rādītājiem, arī Tiesībsarga 2009.gadā veiktais pētījums "Vardarbība jeb mobings Latvijas skolās" atklāj dramatisku ainu.

Vecāki arī vērš uzmanību uz to, ka no preses uzzinot vien par dažiem nežēlīgākajiem notikumiem - kā šo gadījumu Jaunjelgavā, salīdzinoši nesen arī Ozolnieku vidusskolā. Tāpat no vecākiem esot dzirdēts par citiem gadījumiem, kad skolas mēģinājušas slēpt notiekošo un kad vardarbība tikusi ignorēta.

"Pēdējo gadu laikā līdz ar citām vecāku organizācijām esam atkārtoti vērsuši IZM uzmanību, ka nepieciešams īstenot sistemātiskus risinājumus, lai nodrošinātu bērnu drošību skolā," akcentē organizācijas.

Organizācijas aicina arī vecākus nebaidīties runāt par problēmām sava bērna skolā, lai pavērtu iespēju risinājumiem.

Jau vēstīts, ka TV3 raidījums "Bez tabu" ziņoja, ka aptuveni pirms mēneša Jaunjelgavas vidusskolā kāds skolnieks nežēlīgi piekāvis pirmklasnieku skolas tualetē, mazo skolēnu turot aiz rokām, kamēr viņam sists pa kailu kājstarpi. Aizdomas krīt uz kādu piektklasnieku.

Raidījumā intervētie pauda bažas, ka lietas izmeklēšana vēl nav sākta. VP Zemgales reģiona pārvaldes kārtības policijas priekšnieks Gatis Strazdiņš raidījumam uzsvēra, ka izmeklēšana netiek novilcināta. Tomēr vietējie iedzīvotāji pauda aizdomas, ka, iespējams, vainīgā zēna tēvam esot draudzīgas attiecības ar policijas priekšniecību, bet nepilngadīgo lietu inspektore sasirgusi un pēc slimības devusies atvaļinājumā. Cietušais zēns ārstējas mājās, viņam ir paaugstināta temperatūra, kā arī viņš jūtot sāpes. Savukārt agresīvais skolnieks turpina apmeklēt Jaunjelgavas vidusskolu, bet citu skolēnu vecāki ir nobažījušies par savu bērnu drošību, un bērni baidoties iet uz tualeti, ziņoja "Bez tabu".

Tikmēr Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) sagatavojusi vēstuli Jaunjelgavas vidusskolai un pilsētas pašvaldībai, kurā izteikts aizrādījums par novēlotu vēršanos tiesībsargājošajās institūcijās, lai ziņotu par kāda pirmklasnieka piekaušanu.

Arī Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) veicis pārbaudi skolā. IKVD vadītāja Inita Juhņēviča sarunā ar aģentūru LETA sacīja, ka vēl notiek situācijas izvērtēšana, taču sākotnējie secinājumi liecina, ka šajā situācijā skola nav pārkāpusi normatīvos aktus. "Skola veda bērnu pie ārsta, nodrošināja pirmo palīdzību, bet mēs noteikti skolai uzdosim pilnveidot preventīvo darbu, lai mazinātu vardarbību un agresiju," sacīja Juhņēviča.

Tāpat secināts, ka skolā nav sociālā pedagoga, kas šajā gadījumā izrādījies liels trūkums. Lai arī skolā ir psihologs, viņa darba efektivitāte izrādījusies nepietiekama, jo vardarbība skolā ir un šis neesot vienīgais gadījums. Skolai situācijas risināšanā uzdos arī iesaistīt pašvaldību un tās sociālo dienestu.

Savukārt par agresīvo bērnu skola ziņojusi policijai, tādēļ IKVD cer, ka policija atbilstoši kompetencei pieņems arī lēmumu par šī bērna pārkāpumu. "No mūsu puses, mēs varam informēt, ka atbilstoši likumam par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļiem šādam bērnam kā galējais soda mērs ar tiesas lēmumu var tikt piemērota ievietošana sociālās korekcijas izglītības iestādē," teica dienesta vadītāja.

IKVD ieteikšot pašvaldībai izvērtēt iespējas šim bērnam nodrošināt vismaz sociālās korekcijas programmu šajā vai kādā citā izglītības iestādē. "Pilnīgi viennozīmīgi šāds bērns nevar mācīties parastajā programmā kopā ar citiem bērniem, līdz ar to viņam ir nepieciešams meklēt citus risinājumus, lai viņš neapdraudētu citu bērnu drošību un veselību," uzsver Juhņēviča. Ja vecāki nesadarbojas, jautājuma risināšanā esot jāiesaista pašvaldība, kurai ir tiesības ar administratīvām metodēm piespiest vecākus sadarboties un pieņemt attiecīgus lēmumus.

Latvijā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.

Svarīgākais