Šonedēļ gan vidusskolas, gan pamatskolas beidzēji kārto eksāmenus – gan centralizētos, gan izvēles.
Bija paredzēts, ka šogad notiks izmaiņas ne tikai pārbaudījumu izkārtojumā, bet arī moderno tehnoloģiju izmantojumā, taču īstenota tikai pirmā puse – angļu valodas eksāmens tiešām notika agrāk, bet otro pusi tehnisku problēmu dēļ tā arī neieviesa.
Divpadsmitajiem šobrīd jau divi pārbaudījumi ir aiz muguras: angļu valodā, kas notika marta brīvdienās, un vakar kārtotais latviešu valodā. Devītajiem pirmais pārbaudījums ir šodien un rītdien – arī latviešu valodā. Patlaban eksāmeni ritot bez aizķeršanās un kļūdām, skaidroja Valsts izglītības satura centra (VISC) pārstāve Kristīne Ilgaža, un to apliecināja arī skolu direktori. Pēc pērn notikušajiem nepatīkamajiem pārpratumiem angļu valodas eksāmenā, kad tā brīža izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis pat draudēja ar nopietnām sankcijām centram, ja arī šogad atkārtosies kas līdzīgs, VISC vairāk laika veltījis darbu satura pārskatīšanai. Arī informācijas noplūde ir maksimāli ierobežota – eksāmena gala versiju redzot tikai pāris cilvēku. Iespējams, ka nākamgad, līdzīgi kā tas notika ar angļu valodas eksāmenu, jau visi svešvalodas pārbaudījumi varētu notikt agrāk, pieļauj K. Ilgaža, piebilstot, ka šis jautājums «izejot saskaņošanu» un šobrīd tas izskatīts valsts sekretāru sanāksmē.
Šogad bija plānots arī izmantot modernās tehnoloģijas pārbaudes kārtošanā, taču tehnisku problēmu dēļ VISC no to izmantošanas ir atteicies, un šobrīd ir aizliegts eksāmena laikā lietot jelkādas palīgierīces. Šāds centra lēmums gan sarūgtinājis ne vienu vien skolu, tai skaitā – arī Vaboles vidusskolu. Tās direktore Elita Skrupska norādīja: viņu informātikas skolotāja ļoti cerējusi, ka skolēni šogad varēs tiešsaistē ne tikai izpildīt uzdevumus, bet tiešsaistē tos arī uzreiz izlabos. Taču šonedēļ atnākušais paziņojums liecinājis, ka šāda iespēja būs liegta un «viss notiks pa vecam». «Tas ļoti sarūgtināja mūsu pedagoģi, jo viņa ļoti daudz darba bija ieguldījusi pie jaunās sistēmas,» atzina E. Skrupska. Lai gan VISC vadītājs Guntis Vasiļevskis masu medijos bija paudis, ka eksperiments ar angļu valodas centralizētā eksāmena kārtošanu skolēnu pavasara brīvlaikā ir attaisnojies, skolas direktore diezgan atturīgi vērtēja šādu soli – lietderīguma tam bijis maz: skolēniem bijis īsāks laiks, lai sagatavotos, bet skolotājiem bija ļoti jāpiestrādā, lai «sarautu programmu – pārkārtotu to īsākiem termiņiem». Arī no rezultātu viedokļa liels ieguvums nebūs, jo tie būs zināmi tikai piecas dienas agrāk nekā iepriekšējos gados, turklāt – pedagogiem tagad jālabo darbi brīvdienās. Viņa cerot, ka vismaz par turpmākajām izmaiņām tikšot informēti agrāk, nevis pēdējā brīdī, kā tas bijis iepriekš. Arī Mazsalacas vidusskolas direktore Inese Bērziņa bija visai skeptiska attiecībā uz agrāku pārbaudījumu kārtošanu – tīri psiholoģiski skolēni eksāmenu uzskata par robežsvītru, pēc kuras ar mācīšanos vairs neiespringst, kas arī pierādījies ar viņas vadītās skolas divpadsmitajiem, kas šogad esot patrāpījušies tādi vieglprātīgāki. Garkalnes vidusskolas direktors Laimnesis Bruģis pievienojās kolēģēm, norādot, ka tas vairāk rada galvassāpes un raizes pedagogiem, bet skolēniem jau kopumā esot vienalga – likt eksāmenus agrāk vai vēlāk.
***
UZZIŅAI
Eksāmenus 12. klasei šogad kārto:
Latviešu valodā 20 421
Matemātikā 20 368
Angļu valodā 18 922
Latviešu valodā (mazākumtautību programmā) 4244
Vēsturē 7511
Informātikā 4802
Krievu valodā 3317
Ekonomikā 2801
Ģeogrāfijā 2183
Krievu valodā un literatūrā (mazākumtautību) 1786
Fizikā 1498
Bioloģijā 1422
Ķīmijā 677
Vācu valodā 299
Franču valodā 77 skolēni
Avots: VISC