Šonedēļ Bērnu un jauniešu uzticības telefona 116111 akcijā ikvienam ir iespēja piezvanīt un informēt par seksuālās vardarbības gadījumiem, jo šī joprojām ir tabu tēma Latvijas sabiedrībā.
Lai palīdzētu bērniem, jauniešiem un arī pieaugušajiem atpazīt seksuālo vardarbību, nepieļaut to, kā arī mazināt jau notikušas seksuālās vardarbības sekas un saņemt psiholoģisko palīdzību, akcijas laikā līdz 12. maijam var zvanīt uz tālruni 116111.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija informatīvās akcijas laikā vēlējās noskaidrot seksuālās vardarbības gadījumus, kā arī iedrošināt par tiem runāt ne tikai cietušos bērnus un jauniešus, bet arī tuviniekus, draugus un citus līdzcilvēkus. Cilvēki, kuri piedzīvojuši seksuālo varmācību savā ģimenē, stāsta, ka nereti pierādījumu vākšana un tiesāšanās ir tik ilgs un pazemojošs process, ka ne visi to spēj izturēt. Seksuālie varmākas ļoti daudzos gadījumos upurus iebiedē, un ir tādi, kuri mēdz piedraudēt – ja seksuālo varmācību neizdosies pierādīt tiesā, tad upuris maksās varmākam kompensāciju par apmelošanu. Tomēr Valsts probācijas dienesta vadītājs Aleksandrs Dementjevs nesen sarunā ar Neatkarīgo uzsvēra, ka pašlaik dienesta darbiniekiem ir tiesības un iespējas par pedofiliju apsūdzētu un no ieslodzījuma vietas atbrīvotu personu kontrolēt visu mūžu, ja tiek atzīts, ka tas ir nepieciešams. Pirms diviem gadiem Eiropas Parlaments balsojumā apstiprināja noteikumus par bargākiem sodiem seksuālajiem vardarbjiem un bērnu pornogrāfijas vērotājiem internetā. Direktīvā dalībvalstīm ir ieteikts apsvērt iespēju izveidot dzimumnoziedznieku reģistru – Latvijā šādai iecerei joprojām ir daudz pretinieku un to nav izdevies īstenot gadiem ilgi.
***
UZZIŅAIKur vērsties pēc palīdzības seksuālas vardarbības gadījumā?
• Bērnu un pusaudžu bezmaksas uzticības tālrunis 116111;
• Valsts policija – tālrunis 110;
• Glābšanas dienests – tālrunis 112;
• Krīžu un konsultāciju centrs Skalbes – diennakts uzticības tālrunis 67222922, 27722292 (Bite);
• tuvākais pieejamais krīzes centrs;
• tuvākā pieejamā slimnīca.