Baldones observatorijā atklātais centaurs ieguvis vārdu "Orius"

Šogad ir sekmīgi noslēgusies Baldones observatorijā atklātā centaura (puskomētas-pusasteroīda) 2009 HW77 orbītas precizēšana: asteroīdam ir piešķirts numurs 330836 un apstiprināts Baldones un Moletai astronomu kopīgi izvēlētais nosaukums - Orius - vārds, kas tradicionāli šī tipa objektiem tiek ņemts no grieķu mitoloģijas teiksmām par kentauriem, informē LU Astronomijas institūts.

2009.gada 25./26.aprīļa naktī to atklājis Ilgmārs Eglītis (LU Astronomijas institūta Astrofizikas observatorija), orbītas aprēķinus veicis Kazimiers Černis (Viļņas universitātes Moletai observatorija). Aptuveni 45 km lielā centaura apriņķošanas periods ap Sauli ir 99,0 gadi.

Pašlaik ir zināmi tikai 374 šāda tipa objekti - lieli, irdeni asteroīdi, kuriem reizēm pat novēro nelielu gāzu komu – parādību, kas raksturīga komētām. Šo reti sastopamo puskomētu-pusasteroīdu orbītas ir nestabilas divu lielo Saules sistēmas planētu Saturna un Jupitera gravitācijas spēku perturbāciju dēļ. Dzīves ilgums centauriem ir no dažiem miljoniem līdz dažiem desmitiem miljonu gadu. Lielo planētu iespaidā centauru orbītas ar laiku izmainās tik stipri, ka tie kļūst par komētām vai lielo planētu - Saturna un Jupitera pavadoņiem. Kā rāda poļu (I.Vlodarčuka), lietuviešu (K.Čerņa) un latviešu (I.Eglīša) astronomu kopīgi veiktie objekta orbītas evolūcijas aprēķini, apmēram pēc 4,3-4,6 miljoniem gadu ar Baldones Šmidta teleskopu atklātais centaurs kļūs par Saturna pavadoni.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.