Kurzemes un Zemgales upēs gaidāma straujāka ūdens līmeņa paaugstināšanās un ledus uzlūšana

Šā brīža prognozes liecina, ka Kurzemes un Zemgales upēs nākamās nedēļas sākumā gaidāma straujāka ūdens līmeņa paaugstināšanās un ledus uzlūšana, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.

Patlaban Latvijas upēs pārsvarā vērojama ūdens līmeņa paaugstināšanās ar intensitāti viens līdz 11 centimetri diennaktī, tikai atsevišķos posmos ūdens līmenis nedaudz svārstās. Salacā pie Lagastes kopš marta otrās dekādes sākuma turpinās lēna ūdens līmeņa pazemināšanās.

Upes pārsvarā klāj ledus sega, ledus sega ar lāsmeņiem vai torosiem, atsevišķās vietās zem ledus vižņi. Dažviet upēs gar krastiem piesalas. Mēmelē pie Tabokines saglabājas ledus sablīvējums. Ledus biezums Daugavā Baltkrievijas teritorijā 5. aprīlī bija 35 – 48 cm, Lielupē no Mežotnes līdz Staļģenei 35 – 45 cm. Gaisa temperatūrai dienas laikā paaugstinoties virs 0° C ir sākusies lēna ledus segas sairšana. Gaujā pie Siguldas, Aiviekstē pie Lubānas un Ventā pie Kuldīgas novērojamas palieku piesalas.

Tuvākajās dienās ūdens līmenis upēs pārsvarā pakāpeniski paaugstināsies, atsevišķos upju posmos iespējamas nelielas ūdens līmeņa svārstības, turpināsies lēna sniega un ledus kušana, ledus izturība samazināsies. Tā kā ledus upēs ir klāts ar sniegu un ledus biezums ir ļoti nevienmērīgs, iet uz ledus ir ļoti bīstami.

Vadoties pēc jaunākajām prognozēm, straujāka ūdens līmeņa paaugstināšanās un ledus uzlūšana Kurzemes upēs un Zemgales upēs gaidāma 9. – 11. aprīlī, bet Latvijas centrālās daļas upēs 12. – 15. aprīlī. Daugavā ledus uzlūšana gaidāma 14. – 18. aprīlī, savukārt Latvijas ziemeļaustrumu daļas upēs 18. – 22. aprīlī.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.