Represēto piemiņai atskaņos rekviēmu

© Kaspars Krafts

Ar īpašu un Latvijā pirmreizēju atskaņojumu šodien Rīgā tiek pieminēti komunistiskā genocīda upuri. Atceres pasākumi notiek daudzviet Latvijā, atgādinot par daudziem tūkstošiem 1949. gada 25. martā izvesto cilvēku ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un Igaunijā. No Latvijas masveida deportācijās izsūtīja apmēram 44 000 cilvēku.

Rīgas Domā šodien pulksten 19 Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltītajā koncertā pirmo reizi Latvijā tiks atskaņots mūsdienu amerikāņu komponista Roberta Morana Trīsvienības rekviēms. Autors pērn atzinies, ka vēlas, lai viņa skaņdarbs tiktu atskaņots kādā Latvijai nozīmīgā sēru dienas pasākumā. Viņš Trīsvienības rekviēmu uzrakstīja 2011. gadā pēc Ņujorkas Trīsvienības baznīcas pasūtījuma kā veltījumu 2001. gada 11. septembra traģēdijas 10. gadadienai. Pirms rekviēma atskaņošanas dievnamā cilvēkus uzrunās Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags.

Galvaspilsētā šodien paredzēts tradicionālais gājiens no rekonstrukcijai sagatavotās un tukšās Okupācijas muzeja ēkas Strēlnieku laukumā uz Brīvības pieminekli. Pulksten 12 pie Okupācijas muzeja sākas piemiņas brīdis 1949. gada martā deportēto baltiešu atcerei. Cilvēki aicināti paņemt svecītes, kuras varēs nolikt pie muzeja ēkas. Pēc stundas, pulksten 13, pie Brīvības pieminekļa tautu uzrunās Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Šodien daudzās Latvijas pilsētās izsūtītajiem sāpīgi zīmīgās vietās notiks atceres pasākumi. Visbiežāk aizvestos, izdzīvojušos un mirušos atceras un piemin stacijās, jo tur cilvēkus sadzina lopu vagonos un aizveda uz Sibīriju un citiem attāliem bijušās Padomju Savienības nostūriem. Tāpēc Rīgā piemiņas brīdis deportētajiem sāksies pulksten 11 pie Šķirotavas stacijas, kur 2008. gada 14. jūnijā tika uzstādīts piemiņas ansamblis izvestajiem, bet Valmierā – pulksten 15 pie dzelzceļa stacijas. Valcēnieši izsūtītos atcerēsies Lugažu stacijā pulksten 16, bet stundu vēlāk represētie ļaudis ir gaidīti Valkas kultūras namā uz atmiņu pēcpusdienu pie tējas tases.

Smiltenē ir domāts par to, kā jauniešiem atgādināt par tautas vēstures lappusēm, kuras viņiem ir svešas, jo – nepiedzīvotas. Tāpēc šorīt Smiltenes kultūras centrā komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltītajā pasākumā jaunieši stāsta savu ģimenes locekļu atmiņu stāstus gan par 1941., gan 1949. gada izsūtīšanām. Šajā Latvijas ziemeļaustrumu pilsētā piemiņas brīdis paredzēts pie pieminekļa Sašķeltā ģimene.

Saulkrastos šodien pulksten 16.30 aicina uz tikšanos ar režisori Dzintru Geku, kura ļoti daudz paveikusi izsūtīto cilvēku piemiņas iemūžināšanā. Pasākums notiek Saulkrastu domes zālē, režisore stāstīs par 2012. gada braucienu uz latviešu izsūtījuma vietām Tālajos Austrumos, kā arī parādīs uzfilmēto materiālu. Dz. Gekas veikumu varēs novērtēt arī Kocēnu novada iedzīvotāji. Rīt, 26. martā, pulksten 18 Zilākalna kultūras namā notiks komunistiskā genocīda upuru piemiņas vakars un tajā demonstrēs Dz. Gekas dokumentālo filmu Stacija Latvieši 1937.

Latvijā

Latvijas degvielas mazumtirdzniecībā konkurence ir piesātināta - degvielas uzpildes staciju skaits pret automašīnu skaitu ir viens no augstākajiem Eiropā, intervijā aģentūrai LETA atzina degvielas tirgotāja AS "Virši-A" valdes priekšsēdētājs Jānis Vība. Viņš norāda, ka degvielas tirgotāju nozare ir kapitāla ieguldījuma ziņā ļoti intensīva, bet pēdējo gadu tendence ir tāda, ka ne visi mazie spēlētāji spēj turpināt kapitālieguldījumus un uzturēt kvalitāti, tāpēc mazo spēlētāju tirgus daļa samazinās. Pēc viņa teiktā, Latvijas degvielas tirgū šobrīd situācija ir stagnējoša un kopējās degvielas patēriņš Latvijā joprojām nav sasniedzis līmeni, kāds bija pirms pandēmijas.

Svarīgākais